Türkiye'deki Ehlibeyt alimlerinin çatı kuruluşu Ehla-Der, Kudüs Gönüllüleri Derneği ve Vel Asr İnsanî Yardım Derneği'nin oluşturduğu İslamî Birlik Platformu, İstanbul'da Vahdet Haftası'nı kutladı.

İslam Peygamberi Hz. Muhammed'in kutlu doğum günleri olan Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle düzenlenen Kur'an'a ve Peygamber'e vefa programı, Müslim Bişei'nin Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

İstanbul'da Bağcılar Belediyesi Konferans Salonu'nda düzenlenen programda kürsüye ilk olarak Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu üyesi ve Din Görevlileri Birliği Derneği Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım çıktı. İslam kardeşliği üzerine yaptığı konuşmada Yıldırım, Müslümanların tarihin en derin krizlerinden birini yaşadığına işaret etti.

"İslam coğrafyasının her köşesinde Müslüman kanının aktığı çok zor bir dönem içerisindeyiz" diyen Yıldırım, akan kanı dindirmenin tüm Müslümanların temel hedefi olması gerketiğine vurgu yaptı. İslami birlik için 8 maddelik çözüm planı da sunan Yıldırım, "Her Müslüman sözüyle, icraatıyla herkesi vahdete çağırmalıdır" ifadesini kullandı.

Peygamber sevdalılarının yoğun ilgi gösterdiği programda Ehlibeyt Alimi ve meddahı Alican Görel'in okuduğu ilahi duygulu anlar yaşattı. Programda Musa Dedei ve Muhammed Demirdağ da, İslam Peygamberi Hz. Muhammed için yazdıkları şiirleri okudu.

Ayışı Derneği'nden Necla Saydam konuşmasında, neye ve kime karşı vahdet olunması gerektiğine işaret etti. Bunun doğru tespit edilmesinin önemini anlattı.

Ehlader Genel Başkanı ve İslami Kimlik Platformu sözcüsü Kadir AKaras da konuşmasına, Ankara'da meydana gelen hain terör saldırısını lanetleyerek başladı. Terörün asıl kaynağının ABD ve Siyonist İsrail olduğuna işaret ederek, nereden gelirse gelsin teröre karşı durulması gerektiğini belirtti.

Ardından da Akaras konuşmasında, Müslümanların bugün içinde bulundukları sorunların gerçek kaynağının cehalet olduğunu söyledi. İslam'ın ve Hz. Muhammed'in cehalet için en büyük cehennem tanımlaması yaptığını kaydetti. Programın sonundaysa katılımcılar elele tutuşarak Vahdet Duası'nı okudu.

www.on4haber.com

Ehlader HABER