.
.

Ehlader Araştırma Bölümü

Ayetullah Hamanei'den Amerikalı Öğrencilere Mektup Ayetullah Hamanei'den Amerikalı Öğrencilere Mektup

Filistin'de Etnik Temizlik adlı bu çalışma Z-Umut ve On4 TV'nin ortak projesi olarak izleyici ile buluşmaktadır.

* *

* *

Bütün bu katliamlara, yerle bir edilen evlere ve toprak hırsızlığına felaketten başka ne denilebilir ki?

Bu felaket - Nekbe - 75 yıl önce Siyonist milislerin 750.000 Filistinliyi evlerinden sürmesiyle meydana geldi; bugün pek çok kişi bunu etnik temizlik olarak tanımlıyor.

1947'nin sonlarında BM Genel Kurulu, Filistin'in Arap ve Yahudi devletlerine bölünmesini öngören 181 sayılı Kararı yalnızca 33 lehte oyla kabul etti.

Filistinliler, BM'nin bölünme planını Filistinlilerin haklarının açık bir ihlali olarak reddetti ve yaklaşmakta olan yıkım konusunda uyarıda bulundu. Nitekim cinayetlerin başlaması da fazla zaman almadı.

10 Mart 1948'de Siyonist Haganah paramiliter grubu, Filistin'i etnik açıdan temizlemeye yönelik bir strateji ortaya koyan Dalet Planını kabul etti.

Bir ay sonra Siyonist milisler Deir Yasin köyünde 100'den fazla erkek, kadın ve çocuğu öldürdü; bu, Filistinlileri terörize etmeye hizmet eden çok sayıda katliamdan biriydi.

14 Mayıs 1948'de David Ben-Gurion, ilk Filistin-İsrail savaşına ve büyük bir mülteci krizine yol açan İsrail devletinin kurulduğunu ilan etti.

Siyonist güçler Filistin'in yüzde 78'ini ele geçirecek, geri kalanı ise şu anda işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi olarak ikiye bölünecek.

Bugün Nekbe devam ediyor!. Irkçı ve soykırımcı bir devlet olarak kabul edilen İsrail’in Filistinlileri zorla tahliye etmesi ve neredeyse her gün öldürmesi dünya devletleri ve özellikle de Arap devletleri tarafından yalnızca izleniyor.

* *

Editör: Hasan Bedel