.
.

Camlıkahve Ehlibeyt Mescidi'nde cuma namazı eda edildi. Cuma namazı öncesi mimbere çıkan Türkiye'deki Ehlibeyt Alimlerinin çatı kuruluşu Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras cemaate seslendi.

Akaras bu haftaki cuma hutbesinde, zalimlerin alametleri ve Hamas direnişi hakkında konuştu.

Ehlader Genel Başkanı konuşmasına zalimlerin alametlerini tanımlayarak başladı. Yüce Allah'ın "Zalimler savaşı bırakınca siz de onlarla savaşmayı bırakın" ayetine değinerek, İmam Cafer Sadık'ın (a.s.) hadisinden bahsetti:

"İmam Cafer Sadık zalimlerin 3 tane özelliği vardır der:

1. En başta Rabbine karşı isyan eder ve bu isyanı gösterirken kendisinin mazlum olduğuna inanmaya çalışır.

2. Güçlenene kadar zalimlik yapmaz ancak eline güç geçince herkesten daha zalim olur. Ezilir ezilir ama güç bulunca değişir.

3. Zalimlere yardım eder. Zalime edilen her yardım insanı zalim kılar" 

Zalimin kalemindeki mürekkebi doldurmanın bile zalime yardım olduğuna değinen Akaras, "Zalimlerin düşünce ve tarzını da insanlara duyurmak yine aynı şekildedir. Yaptığımız işin kime yaradığına dikkat etmemiz gereklidir." dedi.

En büyük düşmanın içimizdeki nefs olduğuna değinen Ehlader Başkanı, "Çünkü o bizi Allah'a karşı isyana sürüklemektedir. Nefsimizin dışarıdaki temsilleri zalimlerdir. Amerika, İsrail... Bunlar nedir? Zalimdir." açıklamasında bulundu.

Kadir Akaras açıklamasın şu şekilde sürdürdü:

"İmam Ali'nin Kumeyl Duası'nda yakınarak buyurudğu şey budur. 'Allah'ım ben eğer senin rızan doğrultusunda hareket etmezsem, beni düşmanalarınla bir araya getirip, dostlarından uzak tutarsan; bundan daha ağır ne olabilir? 'İmam buyuruyor ki , 'Allah’ım nasıl senin muhabbetinden uzak kalmayı göze alabilirim? Hadi farz edelim ki cehennem ateşine dayandım, senin o merhametinden nasıl uzak kalabilirim ben?' Ahirette İmam Hüseyin’in yanından uzak kalmayı nasıl göze alabiliriz? Allah dostlarının yanında olmak ya da zalimlerin yanında olmak. Allah'u teala bizi zalimlere yardım eden ve aynı rengi taşıyanlardan eylemesin inşallah."

Yaklaşık 20 gündür devam eden katil İsrail-Filistin savaşına değinen Ehlader Başkanı, "Bu 20 günlük hadise boyunca BM Genel Sekreteri'nden doğru bir cümle çıktı. Dediği de şudur; 'Fiilistindeki olaylar, halkta uzun yılardır meydana gelmiş olan baskı sonucu ortaya çıkmıştır.' Yani bu 20 günün meselesi değildir. Bu uzun bir dönemdir." dedi.

Akaras konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Filistin halkı 75 yıldır işgal edilmiş vatanını arıyor ve bunun için de mücadele ediyor. Dolayısıyla bu 20 günlük bir mesele değildir. Bazı sözde gazetecilerin dediği gibi, sanki Hamas bugün çıktı da İsrail'in kendisini savunması doğrudur demekteler. Onlar ya cahildir ya da bilerek yapıyorlar. Bu 75 yıllık süreç içerisinde mülteci konumuna düşürülen tahmini olarak bir milyon Filistinli şehit olmuş. Bir milyon insan vatanı uğruna şehit olmuş ve bu şehadet kervanı da devam ediyor."

İşgalden kurtulmanın bazı bedelleri olduğuna değinen Ehlader Başkanı, "Bir İspanyol atasözü vardır. 'Omlet yapmak istesen bir yumurta kırmalısın.' Sen topraklarını işgalden kurtacaksın ama insan ölmeyecek? Yok böyle bir dünya..." ifadesinde bulundu.

Böyle bir halk direnişinden en iyi anlayacak toplumun kendi toplumumuz olduğuna değinen Akaras açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: 

"Benim vatanım vatan da Filistinlinin vatanı vatan değil mi? Irak kendi vatanını korumak için ABD’ye füzeler atarken ABD’de onun başına bomba atıyor. Atacak tabi, o şeytandır. Onun atması anormal değil, bir insanın vatanı için savaşmaması anormaldir."

İsrail'in yaptıklarını kınayan ancak halen batılı hükümetlere duyduğu sempatiyi yok etmeyen kimseleri eleştiren Ehlader Başkanı şu ifadelerde bulundu:

'Batı iyidir, İngiltere iyidir, ABD iyidir ama İsrail kötüdür' cümlesini kimse kurmasın. Onlar İsrail'i bu güçlerle donatmıştır. Bugün de bunu görmekteyiz. Rehberimizin ifade ettiği gibi, katil İsrail ölmüş de koltuğundan kaldırıp diri gibi göstermeye çalışıyorlar. İsrail bugün tam bir cinnet halindedir. Öyle bir darbe yemiş ki 20 gündür aklı başına gelmedi. Bu savaşın sahası da bütün dünyadır. Ölüp öldürmek Gazze'dir ama savaşın bütün etkileri her yandadır."

Dünya'da her ülkenin hem ekonomik hem sosyolojik hem de askeri alanda birbirlerinden etkilendiğine değinen Ehlader Başkanı, "Üzerimizdeki kıyafetler bile 5-6 ekonominin birleştirdiği ürünlerdir. Düğmesi bir taraftan, pamuğu bir taraftan, kumaşı bir taraftan. Dünyanın her yerindeki ekonomi bizi ilgilendirirken Gazze'deki katliamın bizi ilgilendirmemesi mümkün değildir." dedi.

Solcular üzerine bir takım değerlendirmelerde bulunan Akaras, "68 kuşağı solcuları vardır. Onlardan geri kalanları çıkarırsak, solcular kafayı yemişler diyebiliriz. Solcular okur, düşünür, mücadelecidir derdik ama şimdi hepsi laik ve liberal olup çıkmışlar. Hepsi bana dokunmayan yılan bin yaşasın demektedir." dedi. 

Milliyetçilerin bazı kesimlerinin Hamas'ı terör örgütü ilan etmesini eleştiren Ehlader Başkanı, "Bir tarfata bakıyoruz milliyetçilerin bir kısmı çok iyi bir etki gösterirken bir kısmı da Hamas'ı terör örgütü görmektedir. Sen ne biçim bir milliyetçisin? Kendine milliyetçiyim diyorsun ve sonra vatanını savunan Hamas'ı terör örgütü ilan ediyorsun. Sen milliyetçiliği bile anlamamışsın." açıklamasını kaydetti.

Ehlader Başkanı Akaras, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü:

"Gönül rahatlığıyla söyleyebiliyorum ki tüm alanlarda söz konusu savaşı kazanmış bulunuyoruz. Hizbullah'ın oradan arada bir İsrail'e birkaç top mermisi atmasıyla, İsrail ordusunun 3'te birini orada meşgul etmektedir. İsrail tarihte ilk defa çadırlarda yaşamak zorunda kaldı. 150-200 bin Siyonist şimdi çöllerde yaşıyor. Yıllarda Filistinlilerin evini basıp, esir alan, gasp eden sen mi sivilsin? Adını yerleşimci diyerek kibarlaştırmaya çalışıyorlar. Bir toplumun evini elinden almak dünyanın neresinde yerleşimcilik olmuş? Siyonistler ektiklerini biçiyorlar, o rüzgarın fırtınasını biçiyorlar. Şu anda Hamas gücünün onda birini bile kullanmamış.. Direniş Cephesi Irak'tan, Suriye'den vuruyor mu vuruyor. Yemen bile ABD üslerini vuruyor. Dünya, batının konumlandırdığı bir dünya değil artık."

Katil İsrail rejiminin yanında yer alacak tüm yönetimlerin elbette bir gün iktidarlarını kaybedeceğine değinen Ehlader Başkanı, "Bunu yazın bir kenara, yakın zamanda da bunu görürürüz." dedi. 

Türkiye Cumhuriyeti'nin konu üzerindeki duruşunu taktir ettiğini ifade eden Akaras, "Ülkemizin konumunu taktir ediyor ve daha fazla adım bekiyoruz. İktidar olarak beklediğimizin çok çok üstünde taktire şayan bir tepki verilmiş ve bunun devam etmesi ve pratiğe geçirilmesi gerekir. İsrail'le ilişkilerin kesilmesinden İncirliği'n kapatılmasına varan yaptırımlara kadar hepsini bekliyoruz. İsrail'in arkasında tamamen ABD vardır ve bunu herkes biliyorken devlet yetkilileri daha iyi bilmektedir." açıklamasında bulundu.

Ehlader Başkanı konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hamas, bugün vicdanımızın adıdır. Kim ona dil uzatırsa dili şeytanın dilidir. Filistin konusunu güncel tutmak lazım. İnsanlarımızı bilinçlendirmek lazım. Sosyal medayda onların sahalarında oynamayalım. Onlar, 'sen mi daha çok Filistin'den yanasın yoksa ben mi?' sorusunu ortaya koyuyor. 'Sünniler mi Filistin'e daha çok destek vermiş yoksa Şiiler mi?' Bu tartışmaya girmeyin, bu doğru değildir. Birbirimizi yanlışlarımızla bir arada tutup İsrail'e karşı durmamız gerkelidir. Tuzaklara karşı dikkatli olalım."

Direniş cephesi komuta merkezinin çok umutlu ve cesur olduğuna değinen Ehlader Başkanı, "Direnişin, 'Planlarımız adım adım işliyor, artık oyun kurucu biziz' diye açıklamalar yaptıklarını görebiliyoruz. Gazze direnişi zaferler kapısını ardına kadar açmıştır. Allah'u teala buyuruyor ki, 'Siz sabredip direnirseniz ben de size destek vereceğim.' Rabbim inşallah İmam-ı Zaman'ın zuhuru ile Kudüs'te namaz kılma umuduyla bu mücadelenin komutanlarına zaferler nasip etsin." açıklamasında bulunarak hutbesini sonlandırdı.

Ehlader HABER

https://www.on4haber.com/ehlader-baskani-akaras-hamas-bugun-vicdanimizin-adidir