.

.

Rahman ve Rahim Allah’ın Adıyla

İslam âleminin en büyük bayramlarından biri olan Kurban’dan bir diğer büyük bayrama -Gadir-i Hum’a- bizleri ulaştıran Allah’a sonsuz şükürler olsun. Bu mübarek Gadir-i Hum Bayramı’nı tüm Müslümanlara, Ehl-i Beyt dostlarına ve özellikle de dünyanın her neresinde olursa olsun kalbinde Hz. Ali sevgisi taşıyanlara sonsuz tebriklerimizi sunarız.

Fahr-i Kâinat Efendimiz Muhammed Mustafa (saa) mübarek hayatlarının tüm evrelerini Aziz İslam dinini kaim etmek ve insanları bilinçlendirmek için yorulmak bilmeden feda etmiş; vefatına yakın Veda Haccı çıkışında ise Yüce Allah tarafından kendisine son bir emir daha verilmiştir.

İslam tarihinde çok az olay; senediyle, ravileriyle ve âlimler tarafından bu kadar sağlam bir şekilde aktarılmış ve gerçekleştiğine dair hiçbir şüphe bırakmamıştır. İşte bu vakıa Gadir-i Hum olarak adlandırılmaktadır.

Nimetin tamamlandığı, dinin kemale erdiği ve velayete bağlılıkları ile ihlaslı müminlerin imanlarını ispatladığı günün adıdır Gadir-i Hum.

Bu kutlu gün Kurban ve Fıtır Bayramı’nın yanında bir üçüncü bayram olarak inananlara hediye edilmiş, belki de bazı yönlerden diğer iki bayramdan çok daha büyük ve önemli bir bayram olmuştur. 

Gadir-i Hum yine Yüce Allah’ın buyruğuyla tüm ilahi nimetlerin tamamlandığı ve dinin kemale erdiği gündür.

Hatemu’l Enbiya Muhammed Mustafa Efendimiz o gün şöyle buyurmuştur:

مَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ، فَهذا عَلِىٌّ مَوْلاهُ

“Ben kimin mevlası isem Ali de onun mevlasıdır.”

Nitekim Allah Teâla da Habibinin ağzından dökülen bu cümleler sonrasında buyurmaktadır:

الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الإِسْلاَمَ دِينًا

“Bugün size dininizi ikmal ettim, üzerinize nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm'ı beğendim.”

Dinini kemale erdiren Allah insanlar üzerindeki hüccetini de tamamlamış, onları bir çatı altında toplanmayı emir buyurmuştur. 

Hum Göleti etrafında toplanan o günün müminlerinin coşku ve samimiyetinin ihya edilmesi; İslam’ın en büyük düşmanları olan Amerika ve Siyonist Rejim’in büyük bir çıkmaza girmesi, ardından ise zail olup gitmeleri demektir.

Bursa'da Gadir-i Hum Kutlaması Bursa'da Gadir-i Hum Kutlaması

Ya Rabbi! Bu kutlu günler hürmetine İslam ümmetine bilinç ve vahdet ihsan eyle. Mustazafların zafer ile bu badireyi atlatmalarına yardım eyle..

Bu duygu ve düşünceler ile tekrar bu mübarek bayramı tebrik eder, Allah Teâla’dan tüm Müslümanların yüceliğini ve dünya mazlumlarının kurtuluşunu niyaz ederiz.

Ehlibeyt Âlimleri Derneği

24 Haziran 2024

İstanbul

Ehlader HABER

Editör: Hasan Bedel