.
.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye'nin İran Ziyareti

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, dün akşam saatlerinde Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye'yi kabul etti.

Ayetullah Hamenei bu görüşmede, Filistinli direniş grupları ve Gazze halkının direnişini takdir ederek, "Siyonist rejimin Batı'nın tam desteğiyle gerçekleştirdiği suç ve vahşet karşısında Gazze halkının tarihî sabrı, İslam'ı gerçekten şereflendiren, Filistin meselesini birinci sıraya koyan ve düşmanın çabasına rağmen Filistin meselesini canlı tutan çok büyük bir olgudur" dedi.

İslam İnkılabı Rehberi, Gazze halkının katledilmesinin ve bu bölgedeki soykırımın her vicdanlı insanı etkilediğini belirterek, "İran İslam Cumhuriyeti, Filistin davasına, mazlum ve direnişçi Gazze halkına destek vermekten çekinmeyecektir." ifadesini kullandı.

Ayetullah Hamenei, uluslararası kamuoyunun yanı sıra başta Arap dünyası olmak üzere İslam dünyası kamuoyunun Gazze halkına destek verilmesi hususunu önemli olarak değerlendirerek, "Filistin direnişinin medya tedbirleri çok etkili oldu. Siyonist düşmana karşı şu ana kadar iyi ve öndesiniz. Bu alanda önceden daha çok çaba gösterilmelidir" dedi.

Bu görüşmede Hamas hareketinin siyasi bürosu başkanı İsmail Heniyye de, İran İslam Cumhuriyeti halkının ve hükûmetinin Filistin meselesine ve özellikle Gazze halkına verdiği destek için teşekkür ve takdir edip, Filistin meselesine ilişkin bir rapor sunarak, güçlü imanlarından kaynaklanan direniş güçleri ve Gazze halkının örneklik sabır ve dayanıklılığının Siyonist düşmanın Gazze savaşındaki stratejik hedeflerinden hiçbirine ulaşmamasına sebebiyet verdiğini belirtti.

"İsmail Heniyye", "el-Aksa Tufanı" Operasyonu'nun Siyonist rejimin yenilmezlik efsanesini yerle bir ettiğini, altı ay sonra Siyonist düşmanın ağır kayıplar verdiğini ve bu rejimin binlerce askerinin öldürüldüğü ve yaralandığını vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı: Gazze savaşı bir dünya savaşıdır ve Amerikan iktidar organı Siyonistlerin ana suç ortağıdır, çünkü doğrudan Siyonist rejimin savaşını yönetiyor.

Hamas lideri, İslam İnkılabı Rehberi’ni Gazze’de işlenen tüm dehşet, soykırım ve suçlara rağmen Gazze halkı ve direniş güçlerinin dik ve güçlü durduğunu ve Siyonist düşmana kendi hedeflerine ulaşmasına izin vermeyeceği konusunda temin etti.

https://tr.abna24.com/story/1447211

.
.

İran'da devlet protokolü ile karşılanan Hamas lideri: Ramazan'ın son Cuması Kudüs Günü'ne hep beraber sahip çıkalım..

Hamas Lideri İsmail Heniyye, Filistin direnişine desteklerini esirgemeyen İran'ı ziyaret etti. Heniyye önce Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ile görüştü. Ardından ise Ayetullah Seyyid Ali Hamanei tarafından kabul edildi.

Tahran’da devlet protokolü ile karşılanan İsmail Heniyye, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile yaptığı ortak toplantıda, "İran, Filistin davasını ve milletini desteklemenin ön saflarında yer alıyor. İşgalci rejime karşı mücadele sürecinde tarihi bir aşamadan geçiyoruz ve dönüm noktası Aksa Tufanı operasyonlarıdır." dedi.

Bursa'da Dünya Kudüs Günü Programı Bursa'da Dünya Kudüs Günü Programı

İsmail Heniye Gazze’deki savaşın altıncı ayına girdiğini hatırlatarak “Gazze halkı efsanevi bir direniş gösterdi. Bu, halkımızın cinayet ve soykırım karşısında başı dik durduğunu gösteriyor. Ödenen tüm ağır bedellere rağmen Siyonistler, askeri hedeflerini gerçekleştirmekte başarısız oldu. Bugün uluslararası alanda siyasi desteğini de kaybediyor” dedi. Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde dün kabul edilen ateşkesle ilgili olarak da açıklamalarda bulunan İsmail Heniye şunları söyledi:

“Bu karar gerçi geç çıktı ve birçok eksikleri bulunuyor; ancak bu karar rejimin benzeri görülmemiş bir yalnızlığa sürüklendiğini gösteriyor. Bu, direnişin ve İslam ümmetinin desteğinin sonucudur. Amerika, iradesini uluslararası topluma dayatamadı.”

Kudüs Günü Vurgusu

Merhum İmam Humeyni tarafından her yıl Ramazan ayının son Cuma günü anılması üzere ilan edilen 'Kudüs Günü' ile ilgili Heniyye, "İran İslam Devrimi Lideri'ne, İran Cumhurbaşkanı'na ve İran halkına desteklerinden ötürü özellikle teşekkür ederim. Dünya Kudüs Günü'ne yaklaşıyoruz ve bu gün, Aksa Tufanı devam ederken büyük önem taşıyor. Müslüman ümmetinin Dünya Kudüs Günü'nde geniş ve cesur bir varlık göstereceğini ümit ediyoruz" diye konuştu.

http://www.islamianaliz.com

Ehlader HABER