.
.

Sayın Antonio Guterres

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri

 

Bu mektubu, İsrail'in Gazze ve Batı Şeria'ya yönelik saldırılarında işlediği savaş suçlarına ve tahayyül edilemez vahşete son verilmesi için Birleşmiş Milletler’den derhal müdahale etmesini talep etmek amacıyla yazıyoruz.

Size bu mektubu savaş makinesi İsrail’in şu ana kadar Gazze'de 3.500'den fazla Filistinliyi katlettiği ve 12.000'den fazla insanı yaraladığı bir dönemde gönderiyoruz. Kurbanların büyük çoğunluğunu siviller oluşturmaktadır. Batı Şeria'da İsrail güçleri tarafından 70'e yakın kişi öldürülürken, 1.300 kişi de yaralandı ve bunların büyük çoğunluğu da sivillerdi.

Nüfusun yoğun olduğu Gazze Şeridi'ne yönelik saldırı sırasında İsrail, sivil yerleşim birimleri, okullar, hastaneler, ambulanslar, camiler, kaçan insanlarla dolu yollar ve gıda fabrikaları dâhil olmak üzere sivil altyapıyı hedef alarak uluslararası hukuku bilerek ve isteyerek ihlal etti. Aynı şekilde sivil toplulukların olduğu yerleri de hedef almış bulunmakta, örneğin 17.10.2023 Gazze’de yerlerinden edilmiş sakinlerin sığındığı Baptist Hastanesi’ni, 13.10.2023 tarihinde ise sivilleri güneye taşıyan bir konvoyu bombaladı.

Ayrıca İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün de aralarında bulunduğu çeşitli insan hakları gruplarına göre İsrail, Gazze ve Lübnan'da beyaz fosfor kullanmıştır. Kullanımı yasadışı olan beyaz fosfor, yoğun nüfuslu kentsel alanlarda, havada patladığında gelişigüzel evleri yakabiliyor ve sivillerin ağır yaralanmalarına ve ölmelerine neden olabiliyor. Beyaz fosfor, metali eritmeye yetecek 800 santigrat derecenin üzerinde yanabilmektedir.

BM çalışanları ve yetkililerinin söylemlerine göre Gazze’de güvenli hiç bir yer yok. Gazze tam bir kuşatma ve sürekli bombardıman altındadır. Hastanelerin dolup taşması, tıbbi malzeme sıkıntısı, İsrail'in elektrik ve suyu kesmesi ve kuşatma nedeniyle gıda stoklarının azalmasıyla Gazze'deki insanî durum siviller açısından umutsuz durumda.

İsrail'in orantılı güç kullanımına saygı gösterme yükümlülüğünden vazgeçerek, sivil-asker ayrımı yapmadan orantısız güç kullanarak uluslararası hukuku ağır bir şekilde ihlal ettiği açıkça ortadadır. Hollandalı sivil toplum kuruluşu PAX'ın Amerikalı askerî danışmanı ve Libya'daki eski BM savaş suçları soruşturmacısı Mark Garlasco'ya göre, İsrail “ABD'nin Afganistan'a bir yılda kullandığı kadar bombayı bir haftadan kısa bir sürede insanların üzerine atmıştır. Ki bu durum nispeten çok daha küçük ve çok daha yoğun bir alanda büyük hatalara sebep veren bir durumdur.”

Şu anda Gazze halkına karşı işlenen savaş suçlarını göz önüne aldığımızda, İsrail savaş makinesini dizginlemek ve yargılamak için nasıl bir adım atmayı düşünüyorsunuz? Birleşmiş Milletler, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından, hukuka dayalı bir dünya düzenini sürdürmek ve bu çatışmanın dehşetinin tekrarlanmasını önlemek amacıyla kuruldu. Bu varoluş felsefesiyle BM daha ne kadar bekleyecek ve gözümüzün önünde yaşanan bir soykırımı izleyecek?

Sizden beklentimiz ve isteğimiz acilen görevinizi üstlenmeniz, İsrail'i kontrol altına alıp derhal ateşkesi sağlamanız, kan banyosunu sona erdirmeniz ve Gazze şeridine gerekli insanî yardımların ulaştırılması için düzenlemeler yapmanız ve gerekli hiçbir adımdan kaçınmamanızdır. İsrail, Gazze ve Batı Şeria'da işlediği suçlardan vazgeçip hesap vermeyene dek, ceza korkusu olmadan insanları öldürmeye, sakat bırakmaya ve uluslararası hukukla alay etmeye devam edecektir.

Ehlader HABER

Mektubun altına atılan imzalar için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz:
https://elmustafa.com.tr/haber-detay/dusunur-ve-akademisyenlerden-bm-ye-gazze-cagrisi/403