Bağcılar Belediyesi Binası Başkanlık Sahne Konferans Salonu'nda düzenlenen 'Resul ve Âl-i Resûl Matemi'  temalı 18. Evrensel Erbain Merasimi programına birçok Ehl-i Beyt dostu katıldı.

Sunuculuğunu Taner Korhan’ın yaptığı Erbain programı değerli Kur'an kârisi Aliekber Akdoğan'ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra kürsüye davet edilen kıymetli Ehlibeyt alimimiz Mikail Gürel güzel sesiyle Erbain Ziyâreti'ni okudu.

1384. şehadet yıldönümünün kırkıncı günü İstanbul'da anılan İmam Hüseyin ve vefalı dostlarının matem programında açılış konuşması yapması için kürsüye davet edilen Ehlibeyt Âlimleri Derneği Genel Sekreteri Yusuf Tazegün hoca Erbain'in önemine ve yapılan eleştirilere dair doyurucu bilgiler paylaştı.

Yusuf Tazegün sözlerine şöyle başladı: "Allah Resulü şöyle buyurmuştur; 'Hüseyin'in şehadeti sebebiyle müminlerin kalbinde hiç sönmeyecek bir kor vardır' bizlerin kalbinde sönmeyen bir ateş vardır; bu inanca sahip olmayan kimselerin bu duyguları anlaması elbette beklenemez. Safer ayı matem ve yas ayıdır; alemlere rahmet olan Resûl-i Kibriyâ Muhammed Mustafa efendimiz vefat buyurdu, onun aziz canından bir parça olan İmam Hasan (as) ve torunları İmam Rıza (as) bu ayda şehit oldu, bu ayda Seyyid'û'ş-Şühedâ İmam Hüseyin'in erbaini vuku buldu; nasıl olur da bu ayda hüznü yaşamayız? Üzüldüğümüz, matem tuttuğumuz için bizi eleştiriyorlar; tam aksine asıl biz size şaşıyoruz; Muhammed Mustafa (saa) ümmeti olduğunuzu iddia ediyorsunuz ama bunca mezalime karşı zerrece bir hüzün göstermiyorsunuz! Seven sevdiğinin hüzünlü günlerinde hüzünlenmez mi? Seven sevdiğinin kederli günlerinde dertlenmez mi? Burada eleştiri yönlendirecek olan sizler değil, mateme ve hüzne boğulan kitlelerdir."

Tazegün sözlerinin devamında şunları söyledi: "Ümmeti için dertlenen, yalnızca ümmeti için değil belki müşrikler ve diğer toplumlar için dahi Allah Teala'dan af dileyen ve endişelenen bir rahmet peygamberi var karşımızda; tüm çabası ve hizmeti için hiçbir şey istemeyip yalnızca Ehlibeyt'ine saygı ve sevgi gösterin diye buyuran bir peygamber karşımızda; Fatıma'yı üzmeyin, Ali'ye iyi davranın, Hüseyin'e eziyet etmeyine diye buyuran bir peygamber var karşımızda. İşte biz de bunu yapıyoruz; Allah Resulü'nün sözlerine amel ediyoruz. Bunun için insan eleştirilir mi?"

Program daha sonra Üstat Musa Dedei ve Hasan Yıldız'ın okuduğu şiir ile devam etti. Okudukları duygu dolu şiir ile izleyenlere hüzünlü anlar yaşatan şairlerimizden sonra kürsüye değerli Ehlibeyt alimimiz ve On4 TV Genel Yayın Yönetmeni Hürriyet Varol davet edildi. Dünyaya dalga dalga yayılan özgürlük hareketi olan Erbain okyanusunun bir parçasıyız diyerek sözlerine başlayan Varol; "Eğer evrensel Erbain yürüyüşü olmasaydı Aşura Kerbela'da kalırdı" dedi. Kadının konum ve önemine değinerek Hz. Zeyneb'in kutlu hareketine değinen Hürriyet Varol daha sonra Erbain ziyaretçilerinin, bu barış elçilerinin ihtiramla uğurlanması ve güllerle karşılanması gerektiği yerde sınır kapılarında onlara reva görülen eziyetlerin ne denli çirkin davranışlar olduğundan bahsetti. "Erbain'i yaşatın ki Aşura ve Hüseynî dava yaşasın; Erbain'i yaşatın ki zalimler rahat uyuyamasın!" diyen Varol Erbain yürüyüşünün manevi gücüne değindi. 

Daha sonra kürsüye Türkiye'nin en genç belediye başkanı olan Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir davet edildi. "Ortak bir acı olan Kerbela vakıasından dolayı bir arada olmak bizlerin birleştirici gücümüzdür." diyen Özdemir "Kerbela hakikati söylemenin, zulme karşı dik durmanın bir sembolüdür; Uyanış, duruş ve kardeşliğin mesajını veren Kerbela'nın aslında tüm İslam aleminin kabul etmesi gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Erbain Şiir Gecesi adıyla bu yıl üçüncüsünü düzenleyecek olan Farkındalık Platformu kurucularından İzzet Caf kardeşimiz oldukça anlamlı bir şiir ile matem merasimine katkıda bulundu. Program daha sonra Kevser Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Nilüfer Sert'in konuşması ile devam etti. Sert; kadının konumunu bizlere öğreten Hz. Zeyneb'in ne denli büyük işlere imza attığını anlattı. Nilüfer Sert şunları söyledi; "Hüseynî kıyamı bir iktidar kavgası olarak göstermek isteyenlere karşıdır mücadelemiz; Hüseynî kıyamı bir takdir-i ilâhî olarak, bir kader olarak lanse etmek isteyenlerledir mücadelemiz; Yezid'i olaylardan habersiz, sarayında otururken ordusunun bu elim veren olaya iştirak ettiği ve onun suçsuz olduğunu ispatlamak için hareket edenlerledir mücadelemiz."

İstanbul'da düzenlenen 18. Evrensel Erbain Merasimi programı yayınlanan sinevizyon ve Ehlibeyt meddahı Ali Salman'ın okuduğu mersiyeleri ile son buldu.

Ehlader HABER