Ayetullah Seyyid Ali Hamaneî öğrencilerle yaptığı konuşma kapsamında Amerika’nın İran konsolosluğu olaylarına değinen Devrim Lideri operasyonun ABD'nin İran halkına karşı işlediği suçlara verilen bir cevap olduğunu ifade etti.

ABD tarafından İran'a yapılan ilk saldırı olmadığını ve son saldırıda olmayacağını söyleyen Ayetullah Hamaneî, İmam Humeynî'nin Şah Pehlevî döneminde kapitülasyonlara karşı çıkmasına karşılık İmam'ın sürgün edilmesiyle sonuçlanan olayların bu saldırıların önemli noktalarından biri olduğunu ifade etti. Bir diğer saldırının yine Şah Pehlevî döneminde üniversite öğrencilerinin eylemi sırasında gerçekleşen ve onlarca kişinin şehadetiyle sonuçlanan olayların ABD tarafından yapılan bir başka saldırı olduğunu söyledi.

İslam Devrim'in zaferinden 10 ay sonra baskın yapılan ABD konsolosluğunun ABD'ye verilen bir cevap ve tepki olduğu ifade eden Seyyid Ali Hamaneî şunları söyledi:

"Bu operasyon İran Halkının bir Dünya kamuoyuna verdiği bir cevaptır ve bir konuyu açıklığa kavuşturmak istiyorum ABD, İran halkıyla olan düşmanlığını  büyükelçilik meselesine bağlıyor. İran'a ambargo koyarlar, İran'a zarar verirler, İran'da ayaklanmalar başlatırlar ve bunun nedeni "öğrencilerinizin Amerikan büyükelçiliğini işgal etmeleridir" derler. Hem Amerikalılar hem de ülkemizde bazı insanlar bunu iddia ederler. Bu büyük bir yalandır. Büyükelçilik olayından 26 yıl önce, 28 Mordad darbesi gerçekleşti; artık kimse büyükelçiliğe gitmiyordu."

Baskın yapılan ABD Büyükelçiliği Operasyonu sonucunda elde edilen bilgilerden ve belgelerden 80 cilt kadar kitap olduğunu söyleyen Devrim Lideri ABD konsolosluğunun elçilik için değil casusluk için ülkede olduğunun kanıtlandığını açıkladı.

ABD'nin karşı darbe planı

 ABD'nin İran Devrimine karşı darbe planladığını söyleyen devrim Ayetullah Hamaneî şunları söyledi:

"İran Devrimi'ne karşı darbeyi planlıyorlardı. İç savaş tasarlanıyordu; ülkenin sınır bölgelerinde iç savaş başlatmaya çalışıyorlardı. Yani Amerikan büyükelçiliği, İran Devrimi'nin başladığı ilk günden itibaren ülkeye karşı komplo merkeziydi, casusluk yapmakla ilişkilendirilen bir yerdi."

Gazze'de belirleyici nokta 3.ülkeler 

Siyonist İsrail saldırılarına karşı 3.ülkelerin dâhil olduğunu ifade eden Ali Hamaneî "İslam dünyası şunu unutmamalıdır ki, Gazze'deki belirleyici davada mazlum Flistin milletinin karşısında duran sadece İsrail değil Amerika, Fransa, İngiltere ve AB ülkeleridir." dedi.

 Siyonist İsrail yönetiminin kendi halkına yalan söylediğini ve kendi askerlerini bile umursamazca öldürdüğünü söyleyen Ali Hamaneî şunları ekledi:

"Şu anda ve kendi halkına yalan söylüyor. Kendi esirlerinin Filistinlilerin elinde olmasından kaygılandıkları da yalandır. Bu bombalamalar kendi mahkûmlarını yok ediyor. Kendi esirleri için endişelerini dile getiriyorlar, kendi halklarına da yalan söylüyorlar. Siyonist rejim şaşkınlık ve zaruret içinde, ne yapacağını bilmiyor ve yaptığı her şey aceleden kaynaklanıyor. Bu ne yapacağını anlamadığı anlamına gelir. Eğer Amerika'nın yardımı olmasaydı birkaç gün içinde yıkılacaklardı, ama bu onları kurtaramayacak Siyonizm kaybedecek." dedi.

"Meydan Gazze ve İsrail'in meydanı değil, hak ve batılın meydanıdır."

"Siyonist rejim şaşkınlık ve zaruret içinde, ne yapacağını bilmiyor ve yaptığı her şey aceleden kaynaklanıyor. Bu ne yapacağını anlamadığı anlamına gelir. Eğer Amerika'nın yardımı olmasaydı birkaç gün içinde yıkılacaklardı, ama bu onları kurtarmayacak Siyonizm kaybedecek."

Ehlader HABER

https://www.on4haber.com/ayetullah-hamanei-siyonist-rejim-kendi-halkina-yalan-soyuluyor