.
.

Cumhuriyet tarihinin en fazla can kaybının yaşandığı deprem olarak kayıtlara geçen Kahramanmaraş Depremi’nde yaralar sarılmaya başlandı.

Bu minvalde maddi ve manevi destek olmak üzere bölgeye geçen Ehla-Der ve KİYDER heyeti yaşananları yakından müşahede etti.

Başta İstanbul olmak üzere ülkemizin birçok ilinde yardımları organize ettikten sonra deprem bölgelerine giden heyet yapılan yardımlar ve bundan sonraki süreç hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Ehlibeyt Âlimleri Derneği adına genel başkanımız Kadir Akaras ve Mihrap TV müdürü Erdal Tuncay, Kevser İnsani Yardım Derneği adına Musa Güneş ve Mehdi Birdal önce Afşin / Kahramanmaraş’ta bulunan Şefkatli Eller Derneği yöneticileri ile daha sonra ise Malatya’da bulunan İmam Cafer-i Sadık Camiî görevlileri ile görüştü.

Ehla-Der Genel Başkanı Kadir Akaras içinde bulunduğumuz bu sancılı süreci soğukkanlı kalarak ve organize hareket ederek atlatacağımızı dile getirerek şunları söyledi:

“Şüphesiz bu yaşananlar oldukça acı ve elem verici olaylardı. Lakin bunlar aynı zamanda bizler için birer tecrübedir. Afetleri en acı şekliyle deneyimleyen bir toplum olarak, artık bu tür olaylara nasıl hazırlıklı olacağımızı öğrenmiş bulunmaktayız. Acil durumlarda zaruri olan her şeyin bir an önce tedarik edilmesi, bunların o korkunç günler için hazır bulundurulması elzemdir.

Camilerimiz ve ibadethanelerimiz bizler için toplanma ve yardım merkezleri hüviyetinde olmalıdır. Su deposundan jeneratörüne, çadırından ilkyardım ekipmanına kadar her şeyin bu merkezlerde bulunması gerekir… Her bölgemizde en az on gencimizin organize olarak her daim irtibatta olması, yardım malzemeleri vb. her şeyin düzenli olarak kontrolü bu gençlerimizin elinde olmalıdır. Ayrıca bu gibi acı olaylardan manevi olarak da kendimiz için dersler çıkarmakla da yükümlüyüz."

Ehlader HABER