Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu'nda Iğdır Üniversitesi Caferilik Uygulama ve Araştırma Merkezi (CAMER) ile Iğdır Ehlibeyt Alimleri Derneği tarafından "Kutlu Doğum ve Vahdet Haftası" konulu panel düzenledi.

Türkiye Ehlibeyt Alimleri Derneği (EHLADER) Genel Başkanı Kadir Akaras'ın da konuşmacı olduğu panele, Ehlibeyt alimleri ile birlikte Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, İran İslam Cumhuriyeti Erzurum Başkonsolosu Mohammad Ebrahimi, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Çelebi, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Senayi Dönmez, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rüstem Gül, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Erenler, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Musa Genç, il protokolü, akademisyenler ve vatandaşlar katıldı.

Panel öncesinde Caferilik Uygulama ve Araştırma Merkezi (CAMER) Toplantı Salonu'nda Rektör Alma başkanlığında bir tanışma toplantısı yapıldı.

Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan panelin açılış konuşmasını yapan Rektör Alma, “Peygamberimizin evrensel öğretileri, günümüzde insanlık için önemini ve değerini korumakta, gelecek için de ihtiyaç duyulan örnekleri içinde barındırmaktadır. Iğdır Üniversitesi olarak Kutlu Doğum ve Vahdet Haftası'nın hayırlara vesile olmasını diliyor, tüm dünyaya ve İslam alemine huzur, barış ve esenlik getirmesini temenni ediyoruz." şeklinde konuştu.

Moderatörlüğünü Caferilik Uygulama ve Araştırma Merkezi (CAMER) Müdürü Öğr. Gör. Alaaddin Yanardağ'ın yaptığı panele geçildi.

Panelde ilk sözü alan Iğdır Ehlibeyt Alimleri Derneği Başkanı Zeki Tümay, "Mekke'nin Fethi" hakkında bir anlatı gerçekleştirdi.

Ardından Uluslararası el-Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilcisi Dr. S. Vahid Kaşani "Vahdet Teorisine Yeni Bir Bakış" konusunu, Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kazım Yıldırım "Birlik İçin Yolumuzu Aydınlatanlar" konusunu ele aldı.

Son olarak Türkiye Ehlibeyt Alimleri Derneği (EHLADER) Genel Başkanı Kadir Akaras ise  "Bölgemizin Vahdete İhtiyaç Duyduğu Alanlar" konusuna değindi.

Yapılan konuşmalarda hem Peygamber Efendimizin (sav) hayat düsturu hem de bu düstur sayesinde Müslümanların vahdet imkânı bulduğu anlatıldı. Ayrıca Peygamber sevgisinin yaşatılması, çoğaltılması ve yayılması gerektiği hakkında önemli mesajlar verildi.

Takdim ve sunuculuğunu CAMER Yönetim Kurulu Üyesi Öğr. Gör. Esma Şahin'in üstlendiği panel, Ali Rıza Bozan hocanın okuduğu naatın ardından Rektör Alma'nın konuşmacıları tebrik etmesi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.