Ehlader’den Mevlid Kandili ve Vahdet Haftası Mesajı

  

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

لَقَدْ جَٓاءَكُمْ رَسُولٌ مِنْ اَنْفُسِكُمْ عَزيزٌعَلَيْهِ مَا عَنِتُّمْ حَريصٌ عَلَيْكُمْ بِالْمُؤْمِنينَ رَؤُفٌ رَحيمٌ

"Size içinizden, sıkıntıya düşmeniz kendisine ağır gelen, size oldukça düşkün, müminlere karşı şefkatli ve merhametli olan bir Peygamber gelmiştir." (Tevbe, 128)

  

Hâtemu'l-Enbiyâ Hz. Muhammed Mustafa (s.a.a) Efendimiz ve onun aziz evladı ve ilim ve irfanının varisi Hz. İmam Cafer Sâdık'ın (a.s) kutlu doğum günlerini ve bu münasebetle ilan edilen vahdet haftasını bütün İslam ümmetine ve Peygamber sevdalılarına tebrik arz ediyoruz.

O, alemlere rahmet olarak gönderilen ve cehalet ve dalalet bataklığına saplanmış insanlığın elinden tutarak ilime, irfana, İlahi ve insani değerlere doğru yönlendirilen sevgi ve kurtuluş elçisiydi. Onun gelişiyle insana insanlık öğretildi; erkeğiyle, kadınıyla, büyüğü ve küçüğüyle, beyazı ve zencisiyle bütün insanlar hak ettikleri değere kavuştu. O, getirdiği İlahi öğretilerle ebediyete kadar dünyanın barış ve adalet yurdu olmasını amaçladı ve bu uğurda hayatının son nefesine kadar mücadele etti. İşte bu yüzden O'nun mübarek doğumu sadece İslam ümmetinin değil, aslında bütün insanlığın en büyük bayramı sayılır.

Bizim, Peygamberimiz Hz. Muhammed'den ve aziz İmamımız Hz. İmam Cafer Sâdık’tan öğrendiğimiz, en önemli ilke, bütün insanlığın hayrını isteyip onların keramet, saadet, özgürlük ve kurtuluşu için çaba göstermek, Hz. Ali’nin tabiriyle insanları “dinde kardeş veya yaratılışta eş” olarak görmektir.

Müslümanların ve insanlığın dertlerinin dermanı, geri kalmışlık, baskı, zulüm, savaş ve çıkmazlardan kurtuluş yolu, Öz Muhammedî İslam’a geri dönüş ve gerçek anlamda “Ümmet-i Vahide”yi yeniden tesis etmektir.

Rahmet ve Vahdet Peygamberine inanan, zengin kaynaklara, kalabalık ve yetkin insan gücüne, özel konum ve varlığa sahip olan Müslüman toplumların mezhepçilik ve ihtilaf ateşinde kavrulması; İslam ülkelerinin kahir çoğunluğuna haksız yere musallat olan ve söylem ve eylemleriyle her gün Peygamberimize ihanet içinde olan yönetici ve siyasetçilerin de her gün geçtikçe daha bir yüzsüzleşmesi ve küstahlaşmalarına yol açmaktadır.

Bu yüzden Müslümanların günümüzde yerine getirmesi gereken en önemli fariza aralarında "İslamî Vahdet"i bir an önce gerçekleştirmeleridir.

Bu vahdete engel olanlar ve kimden kaynaklanırsa kaynaklasın (ister Şia olsun ister Sünni), Müslümanların arasındaki sevgi, kardeşlik duygularını örseleyen ve aralarındaki dayanışma ve işbirliği zeminlerini yok eden, aralarındaki bağı gevşetip, ümmetin birliğini, bütünlüğünü ve gelişimini zedeleyenler Allah katında büyük bir vebal altında olacaklarını asla unutmamalıdırlar.

Eğer bizler bu gafleti üzerimizden atıp mezhebi ihtilaflar ve farklılıklar üzerinden siyaset yapma ve söylem geliştirme aymazlığından kendimizi kurtaramazsak, yarın Allah’ın huzuruna ümmetin onurunu ve zindeliğini Amerika ve İsrail gibi İslam’ın yeminli düşmanlarına peşkeş çeken mücrimler olarak çıkacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Ehlibeyt Âlimleri Derneği / Ehlader olarak Mevlid-i Nebi ve Vahdet haftasını bütün Ümmet-i Muhammedi’ye tebrik arz ederken, Yüce Allah'tan özü bir, sözü bir, küfre, istikbara ve siyonizme karşı tek yürek olmuş bir ümmete kavuşmayı niyaz ediyoruz. 

Ehlibeyt Âlimleri Derneği

07.10.2022