.
.

Camlıkahve Ehlibeyt Mescidi'nde cuma namazı eda edildi. Cuma namazı öncesi mimbere çıkan Türkiye'deki Ehlibeyt Alimlerinin çatı kuruluşu Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras cemaate seslendi. Akaras'ın bu hafta cuma hutbesinde konusu "böbürlenmek" ve "medya yalanları" oldu.

Ehlader Genel Başkanı, İmam Ali'nin "kendini toplumda en kötü insan olarak gör" sözünü hatırlatarak, insanın kendini evliya makamında görmesinin onu felakete götüreceğini vurguladı. Ucb günahına düşen insanın özelliklerini anlatan Akaras, kensini toplumdan üstün görenlerin şeytanın tuzağına düştüğünü ifade etti. Ucb günahına düşen insanın yalnızlaştığını ifade eden Akaras, bu insanların kimseyi kendilerine eşit görmediklerini belirtti. Bu insanların istişareyi önemsemediklerinin ve başkalarının fikirlerine ihtiyaç duymadıklarının altını çizdi.

Amerika'nın ve İsrail'in birini övmesinin, şeytanın bir tuzağı olduğuna işaret eden Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras, şeytanın bu tuzaklarından uzak durulması gerektiğini söyledi. Ehlader Başkanı Akaras, cuma hutbesinin ikinci bölümündeyse medyanın yalanlarını anlattı.

Eskilerde denilirdi ki dedikodu, boş insanların işidir. Bu dedikodu kahvehanelere, restoranlara benzeri yerlere gitti. Şimdi ise dedikodu medyada yer alıyor. Dedikodu altı boş olan ve sokaktan sokağa evden eve dolaşan bilgilerdir. Maalesef insanların bireysel ve toplumsal hayatında birçok şeye sebep oluyor.

Bir günahı kınamak için de onun görselini yayınlayamazsınız! Bu günahı yaymaktır. Örneğin; Biri Kur'an-ı Kerim yakmış, sosyal medyada bu görseli yayınlama hakkına sahip değiliz.
 

İnsanın gözü bir şeyi çok görür, kulak bir şeyi çok duyarsa normalleşiyor. Buna kalbimiz alışıyor. Yanlış şeylerin sergilenmesi de günahtır. Yalan haber de böyle. Biri bir şey dediğinde söyleyen insanın, ajansın, sitenin söylediği neye dayalıdır. Bunu Suriye’de de yaptılar ve bizi bu belanın içine çektiler. Afganistan 20 yıldır işgal edildi. 20 yıl savaştığınız örgüte teslim edip gittiniz.
 

Amerika, İsrail ve Batı medyası sözcülüğü yapan kişi yalnızca meslek icra ediyor. Paralı asker gibi... Ülkemizde de çok var. Milletimize kurulan tuzaklarda gördüğümüz için, biz bunlardan tecrübe kazanıyoruz ve inanmıyoruz bu algı operasyonlarına. İnanan ahmaklar var. Onların aklı yok.

Sözde gazeteci, aydınlar, medya kuruluşları kendi itibarını düşünmeden bu haberin yalan olacağını bilerek paylaşıyor. İran'da 15 bin kişi için idam kararı verildiği iddia edildi. Buna inananlar var. Dünyanın hangi bir ülkesinde 15 bin kişi idam kararı nerede verilebilir. Şiddete başvuran, silahlı eylem yapanlar teşvik ediliyor. Bu kadar yalan milletimiz içinde çalışmasına hayret ediyorum.

Profesör, aydın insanlar da aynı haberi alıp üzerine fikir beyan edip çağrı yapıp tepki gösterilmesini istiyor. Bir şeyi yakıp yıkmak terörist bir eylemdir. Aynı şekilde Arabistan’da binlerce insan âli Suud kahrolsun sloganı atılıyor. İran’da tepki gösteren kötü, Afganistan’da Şiiler gösteri yapıp yakıp yıkıyorsa iyi diye bir şey yok!

Biz haklı protestoyu destekliyoruz. Şiddeti milletin devletine uygulamasını kabul etmiyoruz. Bu medya suçludur. Bu medya teröristi destekliyor. Ama medya olduğu için kimse bir şey diyemiyor. Biz şeytanın yalan haberlerine inanmayalım. Batı medyasının hepsi yalancıdır. Bunun istisnası yoktur. Hepsi Amerika’nın maşasıdır.

Sosyal ve yazılı medyada yapılan kanıtsız paylaşımların daha sonra kurumlar tarafından düzeltilemesine de değinen Ehlader Genel Başkanı Akaras, bu tarz konulara dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.