.
.

Bismillâhirrahmânirrahîm

.

Aziz Müslümanlar Kardeşlerimiz!

Yüce Allah’ın kullarına bahşetmiş olduğu en büyük nimetlerden biri; oruç, bağışlanma ve rahmet ayı olan mübarek ramazan ayına kavuşmuş bulunuyoruz. 

Ramazan ayının ince hilalinin görülmesi ile birlikte kendimizi maneviyat ikliminde, huzur ve itmi’nan tüten atmosferinde buluruz ve onu bütün duygularımızla hisseder, bütün benliğimizle yaşar ve mahiyetimizin bütün rükünleriyle paylaşırız.

Mübarek ramazan ayı, diğer gün ve aylardan çok daha farklı olarak inananları Allah’a yaklaştırır, bir sel gibi günahlarımızı önüne katarak bizi bağışlanma denizlerine sürükler ve tertemiz olarak yeniden diriltir.

Bu bağlamda ramazan ayı, aslında bayram ayıdır. Zira insanlar için saadet yolunun kılavuzu Kur’an bu ayda indirilmeye başlanmıştır, bin aydan hayırlı kadir gecesi bu aydadır, bu ayda cennetin kapıları ardına kadar açılır, cehennem kapıları da tamamen kapatılır ve azgın şeytanlar zincire vurulurlar.

Ayet ve rivayetlerde önemi çokça belirtilen mübarek ramazan ayının ve ramazan orucunun en önemli amacı; bizlere aczimizi hatırlatarak, nasıl Rabbimize muhtaç olduğumuzu bildirmesidir.

Özellikle son günlerde ve yıllarda insanoğlunun dünyanın her tarafında yaşadığı salgınlar, doğal afetler ve krizler bize bir kez daha Rabbimize olan ihtiyacımızı hatırlatmalı ve O yüceler yücesinin karşısında secdeye kapandırmalı ve aczimi itiraf ettirmelidir.

Bununla birlikte orucun en önemli felsefelerinden biri olan fakirlerin halini anlamak olduğundan bizler de özellikle deprem bölgelerindeki kardeşlerimizin dertleriyle alakadar olmalıyız.

Dolayısıyla ülkemizi yasa boğan bu büyük afette dayanışma ve yardımlaşmanın ne denli önemli ve kıymetli olduğunu en iyi bilen toplumlardan olduğumuz için Ehla-Der olarak her türlü maddi ve manevi desteklerimizle mağdur olan vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu beyan eder, halkımızın yardımlarının deprem bölgesine ulaştırılması için ayni ve nakdi yardımlarını kurumlarımıza ulaştırmalarını rica ederiz.

Ehlibeyt Âlimleri Derneği olarak bu mübarek ayı bir kez daha idrak ettiğimiz için Rabbimize sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

Ümid ediyoruz insanlığın gerçek kurtarıcısı ve saadet yolunun gerçek kılavuzunun zuhuru bu kadir gecesinde takdir edilir ve o Yusuf-u Zehra'yı görme şerefi ile asıl bayramları yaşarız.

Rabbimiz tuttuğunuz oruçları, okuduğumuz Kur’an tilavetlerini ve ettiğiniz duaları kendi dergâhında şimdiden kabul buyursun inşallah.

 

Ehlibeyt Âlimleri Derneği

22 Mart 2023

İstanbul

Ehlader HABER