.
.

Darıca İmam Cafer-i Sadık Camii Derneği, Ehlibeyt Âlimleri Derneği ve Kars Ehl-i Beyt Âlimleri Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği Hz. Mehdi’nin (af) mübarek doğum günü programı 25 Şubat Pazar günü Darıca İmam Cafer-i Sadık Camii ve Külliyesi’nde kutlandı.

Etkinlik kıymetli Ehl-i Beyt âlimimiz Alican Görel’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra kürsüye gelen değerli âlimimiz ve Ehla-Der Yönetim Kurulu üyemiz Yaver Daştan, Nime-i Şaban programının açılış konuşmasını yaptı. Daştan “Bu güzel ve kutlu günde uzak yakın demeden programımıza katılarak bizi onurlandıran başta âlimlerimiz olmak üzere herkese teşekkür ederim.” dedi. Hemen akabinde İmam Mehdi Gençleri okudukları ilahiler ile katılımcılara güzel anlar yaşattılar.

Darıca’da gerçekleştirilen İmam Mehdi’nin (af) mübarek veladet programında Ehla-Der Genel Başkanı Kadir Akaras başta olmak üzere 30’a yakın âlimimiz ve Ehl-i Beyt âşıkları iştirak ettiler.

Yaver Daştan’ın ardından kürsüye davet edilen Ehla-Der Genel Başkan Yardımcısı Orhan Öz ise konuşmasında şu noktalara değindi; “Bizlerin en önemli görevi zamanımızın imamımı tanıtmaktır. İkinci asli görevimiz ise zuhur için hazırlık yapmak ve kendimizi temizlemektir. Zira günah, önce Allah sonra İmam Mehdi ile aramızdaki perdedir. Bunun için yapılması gereken ise ilk önce imamet inancının iyi bilinmesidir çünkü imameti bilmeden imamı tanımak çok zordur.”

Orhan Öz konuşmasının devamında insanlığın gündeminde olan Filistin ve Yemen konularına da değindi. Öz konuyla ilgili şunu söyledi; “Zulme sessiz kalmak zuhuru bekleyenlerin özelliği değildir. Filistin’de, Yemen’de ve nerede olursa olsun yaşanan zulme sessiz kalmak zuhuru bekleyenlere asla yakışmaz.”

Program kıymetli âlimimiz Alican Görel’in okuduğu ilahi ile devam etti. Hz. Mehdi’nin mübarek doğum günü programında kürsüye davet edilen bir diğer isim ise Alulbeyt Alimler Birliği Başkanı değerli Ehl-i Beyt âlimimiz Ali Ekber Yurtseven idi.

Yurtseven konuşmasına İmam Cafer-i Sadık’ın (as) güzel bir buyruğu ile başladı; “Allah Teâla, Hz. Resulullah’a Kadir Gecesi’ni biz Ehl-i Beyt’e ise Nime-i Şaban’ı bahşetmiştir.”

Ali Ekber Yurtseven konuşmasının devamında ise şunları söyledi; “İslam sorumluluk dinidir. Âlim öğretmekle sorumludur. Anne-babalar da çocuklarına inancını öğretmekle ya da öğrenmesini sağlamakla sorumludur. Camiler İslam’ın inanç kaleleridir. Bu mabetlerin kıymetini bilmekle yükümlüyüz. Zuhur döneminde dünyaya hâkim olacak şeyler; adalet, refah, emniyet ve barıştır. Bu etkenler Resulullah ve önceki imamlar döneminde nispeten vardı ama İmam Mehdi zamanında kâmil bir hal alacaktır. Allah’ın vaadi bu yöndedir.”

Program daha sonra Ehlibeyt Âlimleri Derneği Genel Başkanı Kadir Akaras’ın konuşmaları ile devam etti. Akaras konuşmasında şuna değindi;

“Nuh tufanı koptuğunda Hz. Nuh (as) oğlunun iman etmediğini bildiği halde ona ‘gel!’ diyordu. Baba şefkati budur. İmam Mehdi de bu yetim ümmetin babasıdır. Umulur ki Nuh Nebi gibi tüm hatalarımıza rağmen Hz. Mehdi de bizlere ‘gel’ der. Nuh’un Gemisi’ne benzetilen Ehl-i Beyt’in safına katar.”

Darıca İmam Cafer-i Sadık Camii’nde gerçekleştirilen 15 Şaban programında Erbain-i Hüseyin için yapılan çekilişlerde 7 kişiye Erbain ziyareti hediye edildi. Program daha sonra Meşhed’den programa davet edilen Ehl-i Beyt meddahının ilahileri ile son buldu.

Ehlader HABER

Bursa'da Dünya Kudüs Günü Programı Bursa'da Dünya Kudüs Günü Programı