05 Temmuz 2022 Salı Saat:
21:27
07-02-2022
  

Yemen Halkı Direnişi İman Humeynî’den Öğrendi

Yemen halkı, direnişi İman Humeynî’nin (ra) ideolojilerinden ilham almıştır.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Yemen halkı direnişi, İman Humeynî’nin (ra) ideolojilerinden ilham almıştır.

 

Seyyid Muhsin Abbas

İngiliz Gazeteci

 

Belgesel Yapımcısı

 

 

Seyyid Muhsin Abbas, “Yemen'e Yönelik Saldırganlığın Boyutları Tartışılıyor” adlı online uluslararası webinarda Yemen’e dair önemli bilgiler paylaştı. Seyyid Muhsin Abbas şunları söyledi:

 

Mazlum Yemen halkı, bu direniş ruhunu İman Humeynî’nin (ra) ideolojilerinden ilham almıştır. Eğer Yemen halkı bunca zahmet ve zorluk sonunda teslim olursa, uzun yıllar boyunca kendi ideallerini kaybetmiş bir toplum olarak yaşayacak. Ayetullah Hamaneî’ye göre; direniş değerleri canlı tutulacak kadar mukaddes bir olgudur. İranlıların bu olguyu içlerinde sakladıkları gibi Yemenliler de saklıyor ve eğer teslim olurlarsa bir daha haklarını savunamayacaklarını çok iyi biliyorlar. İşte bu yüzden Arabistan ve Siyonist Rejim karşısında teslim olmamaları gerekir.

 

Suudi Arabistan’ın Siyonist rejimle birlikte Yemen halkına saldırması; insanlığa karşı işlenen büyük bir cinayettir. Bu cinayet için de Arabistan silah alımında devasa maliyetlere imza attı. Arabistan, Amerika’dan taraf onun adına vekâlet savaşı yürütüp Yemen’i bombalıyor. Bu konu Siyonist rejim tarafından da açıkça desteklenmektedir.

 

Bunun dışında Yemen birçok ülkenin zulüm ve vahşiliklerine karşı en az imkânlarla direnen bir ülke konumundadır. Yemen halkının birliği ve direnişi onların bunca zulme ve güce direnmesinin en büyük sebebidir.

 

Dünyanın birçok yerinde yapılan protesto gösterileri, emperyalist ülkelerin bölgede istikrarsızlık istediğini duyurmak için bilinçli bireyler ve kurumlar tarafından gerçekleştiriliyor. İmam Humeynî’nin tağutların zorbalıklarına karşı duruşu bu konuda oldukça önemliydi. İmam Humeynî direnişiyle, dünyanın en büyük şahsiyetlerinden biri oldu ve gün be gün daha çok sevilmeye devam etti.

 

Mazlum ve ezilmiş Yemen halkı otoriter bir hükümetten, diktatör bir yöneticiden sonra özgürlük istiyor. Bu da İmam Humeynî’nin Yemenlilerin kalbinde neden yaşadığını izah ediyor. Onu kalplerinde yaşattıkları için direnişi devam ettirmektedirler ve hala direniş onlar için kutsal bir sözcüktür.

 

Peki, Direniş nedir? İran İslam Cumhuriyeti Rehberi de en başından beri direnişe inanmış ve onun gibi birçok lider de direnerek sorunların üstesinden gelmiştir. İmam Humeynî (ra) ve Ayetullah Hamaneî direnişin ne denli kutsal olduğunu bildikleri için onu canlı tuttular ve birçok bölge insanı bu kutsal direnişe güvenerek başarıya ulaştı. Yemenli direnişçiler Seyyid Hasan Nasrallah gibi dini liderlerin yol göstermeleri ile gaspçı rejimlerin saldırılarına karşı direniş göstermeyi başarmışlardır. 

 

Siyonist rejimin ve batılı ülkelerin diktatörlüklerine karşı direnmek günümüz dünyasında çok zordur; Medya, para, güç vb. tüm her şey bunların elinde. Irak, Lübnan ve Suriye’de olan olaylar şu an Yemen’de yaşanmakta. Birlik ve beraberlik ile DAEŞ gibi birçok piyon örgütü yok etmeği başardık. Yemen, ilan edilen tüm yaptırımlara rağmen, Filistin’in mazlum halkı gibi kendi iktidarı ve ülkesinin iktidarı için savaşmaktadır.

 

Bu bağlamda İran ve İslam İnkılabı Yemen halkı için en güzel örnektir. Halkın birçoğu kendi önderlerinin davetine lebbeyk dediler. Kendini özgürleştirmeyi başaranların direnişlerinden ilham alarak zorbalara karşı direniyorlar ve günden güne de güçleniyorlar.

 

Direnişler çeşitli temeller üzere kuruludur. İmam Humeynî kendi ideolojisini İmam Hüseyin’in Kerbela’da verdiği özgürlük dersi ve yine bu halkın kendi fıtratı gereği, İslam öğretileri ve İslam’dan aldıkları eğitimden aldı. İman gücüyle direnişine devam etti. Tabi bu direniş, zaman ve mekâna göre modern bir şekil almıştı.

 

Bugün bu zalim devletler bölgeyi yağmalama ve kontrol altına alma peşindeler. Hep yaptıkları şeyleri yapmaya devam ediyorlar. Doymak bilmeyen bir canavar gibiler. Yemen halkının direnişi çok ama çok kutsaldır. Güçlü bir siyasi bilinç, iktidar ve siyasi alanda büyük bir isim olmak istiyorsa; Yemenlilerin bir arada olması gerekir.

 

Yemen halkının adını terörle mücadelede anıyorlar. Şu çok açık ki; Ensarullah ve Yemen halkı en az imkânlarla ayaktalar, özgürlük ve istiklalleri için canlarını ve mallarını feda ediyorlar.

 

Karşımızda ambargolarla boğuşan bir Yemen var. Yemen’de terörizm en yüksek seviyeye çıkmış durumda; Yemen halkı ve müttefiklerinin asıl düşmanı ise bu yaptırımları uygulayan işgalcilerin ta kendisidir. Birleşmiş Milletler’in bu zulmün önüne geçmesi ve bu direnişi desteklemesi gerekir.

 

Yaşanan bütün her şeye rağmen Yemen halkı bu direniş ruhunun kendilerini zafere ulaştıracağından emin. Bu halkın halet-i ruhiyesi ve kalplerindeki iman, onların vahşilere ve zorbalara karşı yiğitçe direnmelerinin asıl sebebidir.

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler