05 Temmuz 2022 Salı Saat:
21:04
09-02-2022
  

Yemen Direniyor Ama Teslim Olmuyor.

Yemen halkı açlık içinde direniyor ama yine de teslim olmuyor.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Yemen halkı açlık içinde direniyor ama yine de teslim olmuyor.

Dr. Mesut Şecere

Londra İnsan Hakları

Komisyon Başkanı

 

Dr. Mesut Şecere, “Yemen'e Yönelik Saldırganlığın Boyutları Tartışılıyor” adlı online uluslararası webinarda Yemen’e dair önemli bilgiler paylaştı. Dr. Mesut Şecereşunları söyledi:

 

 

Öncelikle bendenizi böylesine önemli ve zaruri bir konferansa davet ettiğiniz için teşekkür ederim. Yemen hakkında konuşulacaklar elbette ziyadesiyle çoktur ne söylesek bu yaşananları yaşayanlar gibi asla dillendiremeyiz. Bizim Yemen halkına destek vermemizin aslı ve en önemli sebebi, zengin ülkelerin onu işgal etmesinden dolayı değildir, sebep son altı yılda bu ülkede yaşanan soykırımdır. 21. yüzyılın en büyük soykırımlarından bir tanesi, insan hakları savunuculuğunu üstlendiğini savunan devletlerin eliyle gerçekleştiriliyor. Bizim bu durumda sessiz kalmak gibi bir lüksümüz asla olamaz. Bunu hür vicdanlar asla kabul edemez.

 

Bu insanlar bütün imkânsızlıklar içerisinde ve hatta tüm alt yapılarının çökmesine rağmen hala ayaktalar. Tüm bu olumsuzluklar karşısında yine de zorba devletlere boyun eğmiyorlar.

 

Yemen’de rastgele yapılan bombardımanlar ve binlerce sivil kayıp konusu artık kınamadan öteye geçmelidir. Kaderine terkedilmiş bu mahzun ülkenin bütün altyapı ve hastaneleri yıkılmış durumda. Birleşmiş Milletler Yemen’deki olayları tarihin en büyük facialardan birisi olarak nitelendiriyor. Ne olup bittiğinin farkındalar ama kınamadan öteye gidemiyorlar.

 

Her yıl Yemen halkı birbirinden feci zulme maruz kalıyor, binlerce çocuk kötü beslenmeden dolayı ölüyor, tıbbi malzemeler tükeniyor ve yıkılmayan çok az hastane kaldı hatta ekmek dahi bulmak günbegün güçleşiyor.

 

Özellikle Amerika tarafından uygulanan yaptırımlar, sivillere karşı yapılmış bir savaş suçudur. Bu ambargo ve yaptırımlar bütün halkı öldürmek için yapılmış çirkin ve affedilmez bir eylemdir.

 

Bugün yaşananlara tepki verdiğimiz kadar uluslararası toplumun sessizliğini protesto etmeliyiz. ABD, Avrupalılar ve diğer ülkeler, para karşılığı sivillere saldırmaları için BAE ve Suudi Arabistan’a silah satıyorlar. Suudi Arabistan ve BAE’ne satılan silahların sebepleri var; Yemen’de kullanılan silahlara harcanan paralar bu ülkelerin gelirlerinin yüzde bir veya yüzde bir buçuk kadarını oluşturuyor ve bunun batılı ülkelerin ekonomisine fazla bir etkisi yok ama kendini satmış olan bu ülkeler Avrupalılar adına suç işliyorlar. Bu suç gasp ve benzeri suçlara benzemiyor; can alıyorlar..

 

Bu iğrenç suçları Batılı ve Arap ülkeleri beraberce işliyor. Bizler uluslararası topluma baskı yapmalıyız çünkü milyonların hayatı tehlikede; bizim bu hassas meselede Birleşmiş Milletler’e baskı yapmamız gerekir. Ve elbette yine suçun ortağı olan batılı devletler bu konuyu veto etme hakkına sahipler ve veto edeceklerdir. Ama artık onlara bir bahane bırakmamak için bizim kendi baskımızı kurmamız gerekir. Özgürce söylememiz gerekenleri söylemeliyiz. Bütün platformlarda Yemen’in özgür olması gerektiğini söylemeli ve onu savunmalıyız.

 

Suudi Arabistan ve BAE günümüzün Dabbetû’l Arzları hükmünde, zarardan başka insanlığa verdikleri hiçbir şey görülmedi. Yemenliler için dua ediyorum ve onlar elbet bir gün kazanacaklar. Yemenlilerin ve Husilerin bağımsız olmasını, zalimlerin ve zorbaların bundan ders almalarını ve Allah’ın adalet mahkemesinde yargılanmalarını diliyorum. 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler