27 Kasım 2021 Cumartesi Saat:
20:19
31-01-2014
  

Yabancı Uyruklu Hastalara Sağlık Yasası!

Suriye`den ya da AKP'nin dünya görüşüne uygun ülkelerden bir takım insanlar tedavi ettirilecek...

Facebook da Paylaş


 

Yurt Gazetesinin haberine göre AKP Hükümeti, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen torba yasa içerisine sıkıştırılan bir madde ile Türkiye'den tedavi talebinde bulunan yabancıların yurt dışında tedavi ettirilmesini sağlayacak yasal bir düzenleme yapıyor.

Tasarının 38. Maddesi'nde 7/5/1987 tarihli ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanununa eklenen maddeyle ülkemizde tedavi talebinde bulunan ve bu talepleri Dışişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından uygun görülen en fazla 400 yabancı uyruklu hastanın Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında bütün giderleri karşılanacak hükmü yeralıyor.

Madde yürürlüğe girdiğinde hastaların kendileri ve en fazla iki kişiyi geçmeyen refakatçilerinin her biri için günlük olarak bin 300 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutara kadar olan konaklama giderleri ile gidiş-dönüş olmak üzere yol masrafları Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu bütçesinden karşılanacak.

Konuyla ilgili CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer maddeyle kimlerin tedavi ettirileceği sorusunun yanıtsız kaldığını belirterek şunları söyledi:

 

"Kriterler nedir, Dışişleri Bakanlığı'nın önerisi üzerine Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde bunlar zaten tedavi görebiliyorlar. Dışişleri Bakanı istediği ülkenin vatandaşını Türk halkının cebinden yurt dışında tedavi ettirecek. Bu büyük bir ihtimalle Suriye'de Esad'a karşı savaşan terör örgütü mensupları olabilir. Ben uygun görmüyorum"

MHP'li Mehmet Günal ise:

 

"Orada sosyal güvencesi olmayan hasta ya da yaralı insanların tedavisi için bu kontenjanı kullanacağız diyorlar. Kendi ülkemizdeki sosyal güvencesi olmayan insanların sorunlarını bitirdik de sıra diğer ülkelerdeki mi kaldı? Bence Suriye'den ya da AKP'nin dünya görüşüne uygun ülkelerden bir takım insanlar tedavi ettirilecek" dedi.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler