05 Temmuz 2022 Salı Saat:
22:33
10-03-2022
  

Ulusal Güç Her Ülke İçin Hayati Bir Önem Taşır

Ayetullah Seyyid Ali Hamaneî - Meclis-i Hubregan-i Rehberî - Tahran / İran - Mart / 2022

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

 

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamaneî, bu sabah (Perşembe) ülkenin en yetkin makamı olan Uzmanlar Meclisi (Meclis-i Hubregan-i Rehberî) başkan ve üyeleriyle bir toplantı düzenledi.

 

Bölgesel olaylara da değinen Ayetullah Hamaneî’nin gündeminde nükleer enerjinin gelecek için önemi ve gerekliliği vardı.

 

Seyyid Ali Hamaneî’nin Uzmanlar Meclisi üyeleri ile yaptığı toplantının satır başlıkları aşağıdaki gibidir:

 

* Ulusal güç her ülke için hayati bir önem taşır ve eğer herhangi bir ulus bağımsızlık, yücelik ve başkalarının isteklerine karşı direnmek istiyorsa, güçlü olmak zorundadır. Aksi halde, zayıflık, aşağılanma ve korku içinde, sürekli olarak yabancıların açgözlülüğünden endişe duyacaktır.

 

* Ulusal güç birbirine bağlı halkalar zinciridir: bilim ve teknoloji, düşünme, güvenlik ve savunma gücü, kamusal refah, kültür, siyasal güç oluşturma, bölgede ve dünyada ulusal çıkarlar için bürokrasi adımları, diğer uluslar için çekici hamleler vb. ulusal gücün kuvvetleri kollarıdır.

 

* Bölgesel mevcudiyet ve varlıktan çekilmek veya nükleer alandaki bilimsel ilerlemelerden vazgeçmek gibi öneriler, ulusal gücümüze bir darbedir. Bölgesel varlık bize daha fazla stratejik derinlik ve milli güç kazandırmakta ve nükleer enerjinin bilimsel ilerlemesi de ülkenin yakın gelecekte ihtiyaçlarının karşılanması ile alakalıdır.

 

* Yaptırımlardan korunmak adına Amerika veya diğer bir güçten çekinmek, büyük bir hata ve siyasi iktidara bir darbedir. Düşmanın hassaslaşmaması için savunma gücünü azaltalım diyen birisinin tavsiyesinden daha toy ve öngörüsüzce bir açıklama olamaz.

 

* Cılız ve kusurlu öneri sahibi bazı kimseler, ülkenin ulusal gücünün kollarını kesmek istediler. Buna izin verilseydi, İran bugün büyük tehlikelerle karşı karşıya kalacaktı. Allah'ın izni ve iradesiyle bu önerilerin hayata geçirilmesi mümkün olmadı.

 

* Biz Güçlendik. Bugün Hak cephesi altyapı açısından, imkânlar açısında güçlendi. Bugün düşmanın Hak cephesine meydan okuması öyle kolay değil, zor bir iş; Zaten bu yüzden düşünceleri yıpratmak için yumuşak savaşa başvuruyorlar ve bu konuda ellerinden geleni yapıyorlar. Bunun nedeni de gücümüz ve kudretimiz.

 

* İslam’da yönetim anlayışı dünyada yaygın olan yönetim tarzlarından farklıdır; ne saltanata benzer, ne günümüz cumhurbaşkanlıklarına ve ne de darbe yönetimlerine. Manevi temellere dayalı kendine özgü bir yöntemi var: halkçı oluşu, dini oluşu, inançlı oluşu, burjuvazi ve müsrif olmayışı, zalim olmayışı ve mazlum olmayışı.

 

 

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler