26 Ekim 2021 Salı Saat:
23:30
11-04-2018
  

Türkiye, İran ve Rusya'dan Ortak Karar

Türkiye, İran ve Rusya aralarındaki petrol ve diğer ticaretlerde dolar yerine ülkelerin ulusal para birimleri ile ticaret yapmayı hedefliyor.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Son iki aydır hem ülkemizde, hem İran'da hem de Rusya'da Amerikan Doları'nın önlenemez yükselişi karşısında; son dönemin bu üç müttefik devleti yeni çıkış yollarını arıyor. Bunun için de ilk plan: 'Milli Para ile Ticaret'

 

1979 İslam İnkılabı'ndan beri ağır Amerikan ambargolarına tabi tutulan ve son zamanlarda ülke içerisinde yaşadığı siyasi dalgalanmalarla ekonomik krize giren İran İslam Cumhuriyeti, 1 Dolar'ın 6400 Tümen olmasından sonra Doları sabitledi ve dün itibari ile 4200 Tümen'e çekti.

 

Rusya ise özellikle Suriye konusunda Amerika ile zıtlaştığı için ve aleyhinde üretilen bir çok bahane sebebiyle ambargoya tabi tutulmuş ve Ruble de Dolar karşısında tarihi bir düşüş yaşayarak 1 Dolar 64 Ruble olmuştu.

 

Ülkemizde de Dolar'ın özellikle Zeytin Dalı Harekatı'ndan sonra önlenemez yükselişi ve 4 Lira'yı aşan kuru bu üç ülkeyi ekonomik yönden ortak bir karar almaya zorladı ve en kısa zamanda Dolar ile yapılan ticareti kendi ulusal para birimleri ile yapmaya başlayacaklarını açıkladılar. 

 

Recep Tayyip Erdoğan, Hasan Ruhani ve Putin'in bu konuda hemfikir ve mutabık oldukları geçtiğimiz gün basın yolu ile açıklanmıştı. Ülkeler bu proje ile hem kendi para birimlerini daha faal hale getirecek hem de ortak düşmanları olan Amerika'ya göz dağı vermiş olacaklar.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler