27 Kasım 2021 Cumartesi Saat:
20:03
06-04-2016
  

Türkiye, İran ve Azerbaycan Bir Araya Geldi.

Üç ülkenin vardığı işbirliği anlaşmalarından biri de bölgede barış ve güvenliğin sağlanması idi

Facebook da Paylaş

Tesnim Haber Ajansının haberinde, İran Dışişleri Bakanı İran’ın Ramser şehrinde İran, Türkiye ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları arasında gerçekleştirilen dördüncü toplantının sonunda iki işbirliği belgesinin imzalandığını bildirdi ve şu açıklamalarda bulundu: Alınan kararların hayata geçirileceğinden emin olmak için üç ülkenin dışişleri bakanlıklarının siyasi yardımcılarından oluşan bir komisyon oluşturulacak.

Arkadaşlarımız geçen günlerde iki belge üzerinde çalışmışlardı ve bu toplantıda o iki belge onaylandı.

Türkiye ve Azerbaycan ile var olan tarihsel, coğrafi ve kültürel ortaklıklara değinen İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran’ın bu iki ülke ve bütün komşu ülkelerle işbirliklerini geliştirip genişletme yönündeki sabit siyasetine vurgu yaparak şöyle ekledi: Toplantı sonu bildirisinde herkesin kabul ettiği ortak esaslara vurgu yapıldı ve aynı şekilde üç ülkenin işbirliği yapması kararlaştırılan meseleler vurgulandı.

İki gün önce üzerinde çalışılan ve kabul edilen bir diğer belge, gelecek iki yıl için öngörülen ortak hareket planı belgesiydi ve o belgede hangi alanlarda ne tür girişimlerde bulunacağımız üzerinde anlaştık.

Üç ülkenin; transit, enerji, terörizm ve kültürel alanlarda işbirliği yapacağını belirten İran Dışişleri Bakanı şöyle devam etti:  Üç ülkenin vardığı işbirliği anlaşmalarından biri de bölgede barış ve güvenliğin sağlanması idi. Bu hususta da güzel konular ele alındı.

İran Dışişleri Bakanı, bu toplantıda aynı şekilde özellikle İstanbul’daki İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesinde olmak üzere İslam ülkelerinin birliğinin sağlanmasına ve bölge güvenliğini tehdit eden Karabağ sorunu gibi sorunların uluslararası kanunlar doğrultusunda barışçıl bir şekilde çözülmesine vurgu yapıldığını bildirdi.

Görüşmelerin ardından Azerbaycan Dışişleri Bakanı Karabağ bölgesindeki son gelişmeler hakkında açıklama yaparak; enerji, taşımacılık ve yatırım alanlarını üç ülke işbirliğinin en önemli alanlarından bazısı olarak tanıttı.

Türkiye Dışişleri Bakanı da Türkiye’nin Karabağ meselesindeki tutumunu açıkladı ve terörizm, ticaret, taşımacılık ve enerji alanlarının üçlü işbirliğinin genişletilmesinde en önemli yere sahip olduğunu belirtti. Aynı şekilde üçlü zirve komisyonun da aktif olmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

Hatırlanacağı üzere önceki toplantılar; Urumiye, Nahcivan ve Van’da düzenlenmişti.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler