16 Haziran 2021 Çarşamba Saat:
19:51
18-05-2016
  

Terörü Destekleyen Ülkeler Var

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov

Facebook da Paylaş

Sana haber ajansının haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’li mevkidaşı John Kerry ve BM genel sekreterinin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura Uluslararası Suriye’ye Destek Grubunun bugün başkent Viyana’da düzenlediği toplantı ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Lavrov; en önemli olanın çaba ve çalışmalarda BMGK’nin kararları olan temel dayanağın belirtilmesi olduğunu ifade ederken, grupta ortak bir tutum kaydedildiğini söyledi.

Bugün onaylanan kararların daha önce yapılan anlaşmaların önemini belirttiğine dikkat çeken Lavrov; aynı zamanda Suriye’nin tamamında çatışmaları durdurma anlaşması ve siyasi sürece geçiş önemini vurguladığını kaydetti.

Lavrov Suriyeli Kürtleri Cenevre’de Suriyeliler arasındaki diyalog görüşmelerinden uzak tutmanın mümkün olmadığını belirtti.

Suriye’de teröre karşı savaşan ‘muhaliflerin’ Kaide Örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesinden ayrı tutulmaları yönünde bağlı kalınması gereğini ifade eden Lavrov; Nusra Cepesi ile işbirliğinde olan grupların da ‘ılımlı muhaliflerden’ ayrı tutulmaları önemini vurguladı.

Özellikle Suriye’de olmak üzere bölgede tırmanan terör tehlikesine toplu bir ilgi ve ortak bir tutumun kaydedildiğini belirten Lavrov; aynı zamanda çatışmaları durdurma anlaşmasını onaylayan silahlı örgütlerle muhtelif ittifaklar kuran Nusra Cephesi konusunda da bir sorunun bulunduğunu belirtti. Lavrov dolayısıyla ‘muhalefetin’ net bir şekilde Nusra Cephesinden ayrılmalarıyla birlikte illegal bir şekilde Nusra Cephesi ile bağlantıları olan devletlerin etki ve baskıları olması gerektiğini ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ABD ve müttefikleri kimi devletlerin Suriye’ye uyguladıkları ekonomik yaptırımların Suriye halkını olumsuz etkilediğini ve insani durumların kötüleşmesine yol açtığını belirtti.

Rusya’nın Suriye’de terörle mücadeleyi desteklediğini vurgulayan Lavrov; bu bağlamda da Suriye ordusundan daha etkin ve daha önemli bir güç olmadığına inandığının altını çizdi.

Lavrov Rusya açısından temel önceliğin terörle mücadele olduğunu ifade ederken, Suriye’de belli bir şahıs yada tarafı değil de, BM’de üye egemen ve bağımsız bir devleti desteklediğini, bu devletin de egemenliği ve toprak bütünlüğünü savunduğunun altını çizdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov; Suriye’de terör ve şiddetin devam etmesi, teröre desteğin de sürdürülmesine çaba harcayan geniş şebekelerin bulunduğu ve bu şebekelerin Türkiye’den yönlendirildiğine dair önemli ve çok sayıda faktörün bulunduğunu vurguladı

ABD Dışişleri Bakanı Kerry ise basın toplantısında; grupta bulunan tüm devletlerin, herkesin ortak yaşam sürdüğü Suriye’nin bütünlüğüne inandığını belirtti. Kerry Suriye’de çatışmaları durdurma anlaşmasının daimi olması üzerine anlaştıklarını ifade etti.

BM genel sekreterinin Suriye özel temsilcisi de Mistura ise basın konferansında; Suriyeliler arasında Cenevre’de yapılan diyalog görüşmelerinin yeni tur tarihinin şu ana dek kesin bir şekilde belirlenmediğini söyledi.

 

Ehlader  Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler