22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
19:52
25-05-2018
  

Suud'un Parası Sıcak Geldi

Suudi Arabistan, Sudan'ın yaptığı yardımların karşılıksız kalmayacağını ve hatta misliyle Sudan'a yardımda bulunacağını söyledi.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir, kendi ülke askeri birliklerinin, Suudi Arabistan ve Amerika'nın başını çektiği Koalisyon Güçleri'nin Yemen'deki "Kararlılık Fırtınası" operasyonunda yer almaya devam edeceğini açıkladı.

 

Sudan Cumhurbaşkanı Beşir, Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Muhammed Abdullah el-Ayiş'i başkent Hartum'da kabul etti.

 

Cumhurbaşkanlığı Sarayı yetkililerinden alınan bilgiye göre Beşir, görüşmede, ekonomi ve hükümetin ülkedeki karışıklıklara çözüm çabaları başta olmak üzere Sudan'daki gelişmelere ilişkin bilgi verdi.

 

Beşir, ülkesinin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi durumun, Sudan'ı, Yemen'de meşruiyetin yeniden sağlanmasındaki Arap rolünden vazgeçirmeyeceğini belirterek, silahlı birliklerinin "Kararlılık Fırtınası" operasyonunda kalmaya devam edeceğini kaydetti.

 

Sudan Savunma Bakanlığı mayıs ayının başında, ülkedeki ekonomik sıkıntılar nedeniyle "Birliklerinin, Yemen'deki çatışmaların içinde yer almasının artı ve eksilerini değerlendirdiğini" açıklamıştı.

 

Suudi Arabistan da yapılan yardımların karşılıksız kalmayacağını ve misliyle Sudan'a yardımda bulunacağını belirtmişti.

 

Son zamanlarda, Sudanlı bazı siyasi parti ve milletvekilleri, Yemen halkına kan kusturan Sudan birliklerinin geri çekilmesi çağrısında bulunmuştu çünkü ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya olan Sudan'da cari bütçe açığının, milyarlarca dolar olduğu belirtiliyor.

 

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Mart 2015'te başlatılan "Kararlılık Fırtınası" operasyonu kapsamında Husiler'e karşı diğer unsurlara destek veriyor ve bu şekilde Yemen'i sindirmeye çalışıyorlar.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler