16 Ocak 2022 Pazar Saat:
21:32
22-09-2012
  

Suriyeli mültecilere üniversite kıyağı

Suriyeli mültecilere üniversite kıyağı Bu yıl üniversite sınavına giren öğrencilerden 1 milyon 130 binine üniversitede okuyabilme imkanı sağlamayan AKP hükümeti, Suriyeli mültecilerinin özel öğrenci statüsünde istedikleri üniversitelere kayıt yaptırmalarının önünü açtı.

Facebook da Paylaş

 

 Bu yıl yaklaşık 2 milyon öğrencimiz üniversite sınavlarına girdi. Bu öğrencilerden açık öğretime kayıt yaptıranlar da dahil edildiğinde yaklaşık 866 bin öğrenci üniversitede bir bölüme kayıt yaptırma hakkına sahip olabildi. Üniversiteye girebilmek için sınava giren 1 milyon 130 bin öğrenci ise büyük bir hayal kırıklığına uğrayarak, herhangibir bölüme yerleşemedi. Üniversite eğitimi almak isteyen bu 1 milyondan fazla öğrencimiz için hükümet kılını bile kıpırdatmadı. Kendi öğrencilerine üniversite kapılarını kapatan hükümet, Suriyeli mültecilere sınavsız ve ücretsiz üniversitenin kapılarını açtı.


Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yayınlanan bir genelgeyle, bölge illerindeki Suriyeli mültecilerin özel öğrenci statüsünde üniversitelere kayıt edilmelerinin izin verildi. Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, “Mülteciler hiçbir belge göstermeden ‘beyanla' üniversitelere kayıt oluyorlar” dedi. Şeker yaptığı yazılı açıklamada, YÖK'ün 3 Eylül 2012 tarihinde Çukurova, Gaziantep, Harran Kilis 7 Aralık, Mustafa Kemal, Mersin, Osmaniye Korkut Ata üniversiteleri rektörlüklerine gönderdiği genelge ile 2012-2013 öğretim yılına mahsus olmak üzere, Suriye'den gelen mültecilerin hiçbir belge göstermeden beyanla özel öğrenci olarak kayıt etmelerine olanak tanıdığını söyledi.


YÖK'ün aldığı bu kararın mantıklı ve doğru bir yaklaşım olmadığını ifade eden Şeker, şöyle dedi: “Suriye'den gelen ve kim olduğu belli olmayan bu kişilerin hiçbir para talep etmeden, belge istemeden sadece beyanla üniversitelerimize kayıt edilmeleri, üniversiteye girebilmek için dershanelere giden, emek ve para harcayan, bu uğurda psikolojileri bozulan öğrencilerimize ve ailelerine yapılan büyük bir haksızlıktır. Kaldı ki, bu insanlar öğrenci mi? terörist mi? El Kaide militanı mı? PKK militanı mı? Sırf beyanla bu kişileri üniversitelerimize sokmak ne mantıklı ne de doğru bir yaklaşımdır. YÖK biran önce aldığı bu yanlış kararı gözden geçirmelidir.”

 

YENİ MESAJ - İSTANBUL

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler