27 Kasım 2021 Cumartesi Saat:
19:18
29-08-2013
  

Suriye'ye Müdahale Ortadoğuya Felakettir

Amerika'nın Suriye'de savaş çığırtkanlığının barut deposuna kıvılcım düşürmektir...

Facebook da Paylaş


 

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, tedbir ve ümit adı verilen 11. hükümet bakanlar kuruluyla dün gerçekleştirdiği görüşmede İran'ın iç konuları ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da yaşanan son gelişmeler hakkında izahat yaptı, ABD'nin Suriye'ye olası müdahalesi konusunda uyarılarda bulundu.

İslam İnkılabı Rehberi, İran'ın yeni yönetiminden bilim ve ekonomiyi öncelik vermesi, enflasyonu kontrol altına alması, halkın temel ihtiyaçlarını gidermesi, ekonomiyi canlandırarak halkın geleceğe ümidini arttırmasını istedi.

İslam İnkılabı Rehberi, bölgedeki kritik ve hassas gelişmelere değinerek, ABD'nin Suriye'ye askeri müdahalesini , bölge için bir felaket olarak değerlendirdi, Suriye'ye böyle bir saldırı gerçekleşirse, Amerikalıların Irak ve Afganistan müdahalelerinde olduğu gibi zararlı çıkacağını beyan etti.

Düşman Arap ve Batılı ülkelerin, Suriye ordusunun ülkenin Güneyinde kimyasal silah kullandığı bahanesiyle Suriye'ye olası askeri müdahale için hazırlandığını ifade ediliyor.

Suriye karşıtı bloğun ön cephesinde yer alan Amerika yetkilileri özellikle Dışişleri Bakanı Jan Cerry ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Jeo Biden, Suriye yönetimini kimyasal silah kullanmakla suçluyor, Suriye'ye askeri saldırının yakın olduğundan söz ederek, kendilerince şam yönetiminin cezalandırılmasına çalışıyorlar.

Ancak barındırdığı yüzlerce nükleer silah ve başlıklarla, bölge ve dünya güvenliği için ciddi tehdit oluşturan Siyonist rejim İsrail, ABD tarafından destekleniyor.

Suriye'ye saldırı kararı için geri sayımın başlandığı açıklanırken, ama  Irak ve Afganistan savaşlarının sonuçları Amerika için hoş olmadı.

 

Amerika 2001 ve 2003 yılında Afganistan ve Irak'a saldırdı. Afganistan savaşı üzerinden 12 yıl geçiyor ama savaş amaçsız sürüyor, orada yaşanan tek sonucu, Afganistan güvensizliğin tırmanması ve ölen ABD askerlerinin sayısında artışın olmasıdır.

 

Irak savaşı üzerinden 9 yıl geçerken Amerikan askerleri bu ülkeden geri çekilmede zorunda kaldı. Irak ve Afganistan savaşlarında toplam 6 bin asker öldü ve Amerikan askerleri çeşitli ruhi ve psikolojik hastalıklara yakalandı, bu savaşlardan dönen Amerikan askerleri, depresyon gerçekleştirdiklerini itiraf etti.

Böylesi bir durumda, İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei'nin ifade ettiği gibi, Amerika'nın Suriye'de savaş çığırtkanlığının barut deposuna kıvılcım düşercesine belirsiz sonuçlara yol açacak ve Amerika bu kez de Afganistan ve Irak'ta olduğu gibi zararlı çıkacak.

Ayetullah Hamenei, İran'ın Mısır'ın iç işlerine asla karışmak istemediğine vurgu yaparken ancak İran'ın Mısır halkının katliamına sessiz ve duyarsız kalamayacağını da belirtmiş oldu.

Mısır halkının seçimlerde oy verdiği Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin  3 Haziran 2013 tarihinde azledilmesinden sonra, bu ülke Mursi taraftarları ve karşıtlarının çatışma sahnesine döndü.

Mısır'da olaylar hatta o kadar büyüdü ki, darbe yapan Mısır ordusu, kurşunla protestoculara saldırı düzenledi. Mısır'da yaşanan halk katliamı, içler acısı oldu. Bu acı ve korkonuç katliamın ardından İslam İnkılabı Rehberi, devrimci Mısır halkını katledenlerin kim olursa olsun İran İslam Cumhuriyeti tarafından kınandığını vurguladı.


 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler