08 Ağustos 2022 Pazartesi Saat:
12:55
02-08-2018
  

Suriye Savaşında Golan Tamahı...

Golan Tepeleri'ni İsrail için önemli kılan etkenlerin başında su kaynakları ve güvenlik geliyor.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

2011 Suriye Savaşı ile birlikte İsrail’in eline yeni bir fırsat geçti. Suriye’nin içinde bulunduğu durumu istismar etti ve Aralık 2013’te devreye yeniden soktuğu Golan bölgesini ilhak etme stratejisini Ocak 2014’te gündemine aldı.

 

İsrail, Golan bölgesi ve Kuneytra Vilayetinde zuhur eden terör örgütlerine her türlü desteği sundu. Bu örgütler sayesinde Suriye ordusu ve devletini Golan ve Kuneytra vilayetinde uzak tutma stratejisi yürürlüğe girdi.

 

İsrail, Golan'daki 30 bin metre kare Suriye toprağının zirai kullanıma açılmasını öngörüyor. İkinci plan ise Golan'ın güneyindeki 400 kilometre karelik alanda bulunan gaz yataklarının işletilmesini hedefliyor. Genie Energy adlı ABD-İsrail şirketinin yürüttüğü projenin başında ise Irak işgalinin mimarlarından Dick Cheney bulunuyor.

 

​Ama ve lakin bu planların gerçekleşmesinin önünde önemli bir sorun vardı. İsrail ile Suriye arasındaki ateşkes hattını kontrol eden BM UNDOF gözlemci kuvvetlerin varlığı rahatsızlık kaynağıydı. İsrail, gözlemci UNDOF bölgede cirit attıkça ve gelişmeleri rapor ettikçe bu planların devreye sokulması zordu. 29 Ağustos 2014’te UNDOF kuvvetlerine saldırılar düzenlendi. 43 bir çok ulustan müteşekkil asker rehin alındı. Onlarca asker günlerce kuşatma altında yaşadı. BM olaya askeri olarak müdahale edeceğine UNDOF kuvvetlerini bölgeden tamamen çekme yönünde karar aldı. Bu karardan sonra rehin alınan askerler serbest bırakıldı. Ateşkes Hattı artık terör örgütleri ve İsrail’in kontrolü altındaydı.

 

​Suriye ordusunun son birkaç haftadır Golan-Ürdün hattı boyunca hâsıl ettiği askeri başarılar ve bölgenin birkaç gün içinde tam güvenlikli bölge olarak ilan edileceğinin açıklanması en çok İsrail’i kaygılandırıyor.

 

Netanyahu sultası Suriye ordusunun müttefikleri İran ve Hizbullah’ı bu bölgeden uzak tutma ve Golan meselesinde eski tas eski hamam dönemine geri dönme çabasında. Kıssadan hisse Suriye tarafına hiçbir şey yaşanmamış ve olmamış gibi davranmasını telkin ediyor. Netanyahu’nun Putin ve Trump’tan koparmaya çalıştığı taviz bu.

 

​İsrail’in bu beklentisi PKKPYDYPG’nin özerklik veya ayrı bir siyasi-askeri erk olma tamahı kadar gerçekçidir. Suriye, Dünyanın kaderini elinde tutan coğrafya, âlemin dengelerini alt üst edecek dediğimizde bunu anlamayanlara yeniden hatırlatalım; Hiç bir şey eski tas eski hamam olmayacak. Doğmakta olan Yeni Dünyanın tarihi, Suriye Savaşı Öncesi ve Suriye Savaşı Sonrası olarak iki döneme ayrılacaktır.

 

Golan Tepeleri Siyonist İsrail için neden önemli?Golan Tepeleri'ni İşgal Rejimi için önemli kılan etkenlerin başında su kaynakları ve güvenlik geliyor. Golan Tepeleri, güvenlik açısından gözardı edilemeyecek kadar jeostratejik bir konumda ve zengin su yataklarına sahip. Siyonist Rejim toplam su ihtiyacının üçte birini Şeria Nehri ve Golan Tepeleri'ndeki su kaynaklarından temin ediyor.

 

Uluslararası hukuka göre, Suriye toprağı olan ancak fiilen İsrail'in işgali altında bulunan Golan Tepeleri'nin bu iki ülke dışında Lübnan ve Ürdün'le de sınırı bulunuyor.

 

Yahudilere ait kutsal metinlerde birçok kez Golan bölgesine atıfta bulunulması da bölgeyi çoğu dindar Yahudi'nin gözünde kutsallaştırıyor.

 

Bu tür nedenlerle İsrail iç siyasetinde de önemli bir yer tutan Golan Tepeleri, İsrail tarafından "ülkelerinin vazgeçilmez bir parçası" olarak görülüyor.

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler