27 Kasım 2021 Cumartesi Saat:
19:29
20-02-2014
  

Suriye Krizinin Askeri çözümü Yoktur

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney

Facebook da Paylaş 

İrib haber ajansının haberine göre,Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Suriye krizine askeri bir çözüm olmadığını ve müzakere edilmiş siyasi çözümün ABD yönetiminin görüşü olmayı sürdürdüğünü söyledi.


Carney, günlük basın brifinginde Cenevre görüşmelerinde ilerleme sağlanamaması nedeniyle, ilgili soruları da yanıtladı. "Suriye krizinin çözüme ulaştırılmasında Cenevre sürecinin ABD yönetiminin ana odağı olmayı sürdürüp sürdürmediği, şu aşamada yeni bir süreç arayışının olup olmadığının" sorulması üzerine Carney, şunları kaydetti:


"Sorunuza cevap olarak, bu savaşa askeri çözümün olmadığı ve müzakere edilmiş siyasi çözümün Suriye için tek ileri yol olduğu hala bizim görüşümüzdür. Cenevre süreci şu anda izlenebilir ve başarılabilir bir süreç. Ama hiç şüphesiz, büyük çapta bir ilerleme olmadı."


Carney, tarafların bir araya gelmelerinin önemli olduğunu ancak uluslararası toplumun bu süreci daha ileriye nasıl taşıyabileceklerine odaklanması gerektiğini ifade etti.


Bir soru üzerine Suriye'deki muhalifleri desteklediklerini yineleyen Carney, Silah yardımları hakkında da "Silahların bir şekilde yanlış kişilerin ellerine geçmesi endişesi var ki bu, ulusal güvenlik çıkarlarımıza veya bölgedeki müttefiklerimizin ulusal güvenlik çıkarlarına engel veya tehdit oluşturabilir" değerlendirmesinde bulundu.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler