19 Eylül 2021 Pazar Saat:
10:11
02-06-2016
  

Suriye Krizi Evrensel Bir Sorun

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif

Facebook da Paylaş

MHA'sının haberine göre, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İsveç’in başkenti Stockholm’da düzenlediği basın toplantısında, gündemi değerlendirdi.

Kaybet-kaybet düşüncesinin kazan-kazan anlayışına dönüştürülmesi gerektiğinin altını çizen Zarif, konuşmasında şunları kaydetti:

Nükleer müzakerelerde temel sorunun en doğru şekilde tanımlanmasına çalışmakla gerçeğe inanmayı ve işbirliğini sürdürmeyi ön planda tuttuk.

İran ve Arabistan arasındaki ihtilafları çözmek için Suudi yetkililerle bir araya gelip yanlış anlamaları gidermemiz gerekiyor. Çünkü hiçbirimiz diğerinin zarar görmesiye bir fayda elde etmeyiz.

Suriye konusunda en iyi çözüm yolu bu ülke halkının kendi kaderini belirlemesidir. Müzakereler için diğer ülkeler tarafından ön koşullar ileri sürülmemelidir. Suriye krizi evrensel bir sorundur.

“Suudi Arabistan İran’dan Irak’ın içişlerine müdahale etmemesini istiyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine İran Dışişleri Bakanı Zarif, “Suudi Arabistan’ın Irakla ne ilgisi olduğunu anlayamıyorum. Bu tür açıklamalar zaten müdahalecidir. Ne zaman Iraklı yetkililer ülkemizi terkedin derseler biz çıkarız, ne zaman da yardım talep etseler onlara yardım ederiz” ifadelerini kullandı.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler