27 Kasım 2021 Cumartesi Saat:
19:47
10-05-2016
  

Suriye'de Ateşkesi İhlal Eden Terördür

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cabiri Ensari

Facebook da Paylaş

MHA'sının haberine göre, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cabiri Ensari, yaptığı haftalık basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Suriye’de ateşkesin teröristler tarafından ihlal edildiğini ifade eden Cabiri Ensari, “Suriye hükümetine karşı faaliyetlerde bulunan muhalifler ile silahlı militanlar ateşkesi ihlal ediyorlar. Bu temel sorunlardan biridir ve Suriye’de barış ve istikrarın sağlanmasına engel oluyor” dedi.

Sözcü, ABD’nin 2 milyar dolarlık değerinde olan İran mal varlıklarına el koymasıyla ilgili, “Bu konuyu araştırmak için oluşturduğumuz komite elde ettiği sonuçları bir rapor şeklinde Cumhurbaşkanı’na sunacaktır. Bugün de Milli Güvenlik Yüksek Konseyi’nin düzenlediği toplantıda bu rapor gözden geçirilecektir” diye ekledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, terör örgütlerinin bölgedeki faaliyetlerine değinerek, “Bölge gelişmelerinde terörizmi bir araç gibi kullanma politikasının kısır bir siyaset olduğunu defalarca ilan etmişizdir. Bu siyasetin çok ters sonuçları olacaktır” diye ekledi.

Hac menasiki konusunda Suudi Arabistan’ın çelişkili siyasetler izlediğini söyleyen Cabiri Ensari,  “Biz, Arabistan’ın bu tavrından vazgeçmesini ve yükümlülüklerini yerine getirmesini ümit ederiz” ifadesini kullandı.

Cabiri Ensari, Hantuman gelişmelerine de işaret ederek, “Hantuman çatışmaları da Suriye’deki çatışmalardan biridir. Savaşın kendine özgün kuralları vardır. İranlı askeri danışmanlardan bazıları da ya bu çatışmaların içinde veya bu çatışmaların yakınında oldukları zaman şehit düşmüşler. Hantuman gelişmeleri de bunlardan biridir” şeklinde konuştu.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler