27 Kasım 2021 Cumartesi Saat:
18:49
29-01-2014
  

Suriye'de 100 Avrupalının çldürülmesi

Suudi Arabistan Suriye'ye gitmeleri şartıyla yüzlerce mahkumu serbest bıraktı...

Facebook da Paylaş 

İrib haber ajansının haberine göre, Batılı istihbarat birimlerinin düzenlediği araştırmalar, 2012 yılından beri silahlı terör örgütlerine katılmaları sonucunda Suriye'de 100'den fazla Avrupalı silahlının öldüğünü belirterek Suudi Arabistan'ın Suriye'ye gitmeleri şartıyla terör suçlusu yüzlerce mahpusu serbest bıraktığını açıkladı.


Ortadoğu işleri uzmanı Fransız gazeteci George Malbruno Lö Figaro gazetesinin dün yayınladığı "2012 yılından beri Suriye'de 100 Avrupalının öldürülmesi" başlıklı makalesinde, "gazetenin bu araştırmanın sonuçlarını gözden geçirme fırsatını ele geçirdiğini" söyleyerek, muhtemelen bu sayının, diğer aşırı dinci cemaatlerin sosyal paylaşım sitelerinde vefat olaylarını yayınlamaması sebebiyle, bundan daha fazla olabileceğine işaret etti.


Malbruno, yabancı savaşçıların intihar eylemlerinde önemli bir rol oynadıklarını ve ayrıca davet ve diğer silahlı gruplara vaazlar kanalıyla "cihatçı" ideolojinin yayılması için kullanıldıklarını söyledi.


Malbruno, batılı istihbarat cihazlarının Fas'lı veya Guantanamo'da eski tutuklu ve yahut da çeçen ve Kafkas gönüllülerin teşkil ettiği diğer gruplardan oluşan sözde "Nusra Cephesi" ve "Irak ve şam'da İslam Devleti" gruplarının yanı sıra küçük silahlı grupların ortaya çıkışıyla "yeni bir yön"den endişe duyduklarına işaret etti.


Türkiye'nin silahlıların toprakları kanalıyla Suriye'ye geçişlerini menetmemesi sebebiyle tehlikeli bir oyun oynadığına dikkat çeken Malbruno, Türkiye'nin kendi kanalıyla "cihatçıların" Suriye'ye geçtiği temel ülke olduğuna dikkat çekti.


Suriye toprakları üzerinde silahlı terör gruplarının yanında savaşan yaklaşık 10 bin yabancı savaşçının bulunduğuna işaret eden Malbruno, bunların üçte birinin Suudi Arabistan, Libya ve Tunus'tan 2012 yılı ortalarında geldiklerini ifade etti.


Libyalı ve Tunuslu silahlıların sızma eylemlerinin, geçen 6 ay içerisinde geçen Haziran ayında Homs kırsalı Ksayr kentinde silahlıların hezimeti akabinde görevlendirilen Avrupalı "cihatçıların" önünde, gerilediğine dikkat çekti.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler