19 Eylül 2021 Pazar Saat:
19:40
11-09-2013
  

şehit Ayetullah Esadullah Medeni

1360 yılında Cuma Namazını kıldırdığı esnada bombanın patlamasıyla şehit oldu...

Facebook da Paylaş

1292 yılında Azerşehr'in saygıdeğer seyitlerinden Ağa Mir Ali'nin evinde bir çocuk dünyaya geldi. Bu çocuk ileride İslam ve Müslümanlara büyük hizmetler edecekti. Babasının Hz. Ali'ye (a.s) olan sevgisinden dolayı oğluna İmam'ın (a.s) lakaplarından birisi olan Esedullah ismini koymaya karar verdi.

 

Esedullah, dört yaşındayken annesini kaybetti ve babası ve üvey annesinin yanında yetişti. çveyanne ve babasının himayesinde zor günler geçirdi ve gençlik çağına ulaştı.

 

On altı yaşındayken babasını kaybetmiş ve uzun yıllar hüzne boğulan Esedullah yüzünden gülümseme eksilmişti. Esedullah genç yaşında üvey annesinin ve üç kardeşinin geçimini üstlenmek zorunda kaldı. Zamanının çoğunu babasından kalan dükkanda geçiriyordu. Ama o sıkıntılar içerisinde islami ilimleri de öğrenmeye çalışıyordu.

 

İslam alimlerinin  zor zamanlar geçirdiği, Rıza Han'ın baskılarının en üst seviyede olduğu ve alimlere baskıların arttığı bir dönemde İslami ilimler öğrenmek için harekete geçti. Kum şehrine vardı ve uzun yıllar Hz. Masume'nin (s.a) bereketinden faydalandı.

 

Ayetullah Hüccet Kuhkemeri, Ayetullah Seyit Muhammed Taki Hansari'nin yanında fıkıh, usul ve felsefe dersleri aldı. çalışmaları neticesinde gözle görülür başarılar elde etti.

 

Dört yıl boyunca İmam Humeyni'nin felsefe, irfan ve ahlak derslerine katıldı. İmam Humeyni'yi ahlaki açıdan çok yüce mertebelerde gördü ve ona karşı bağlılığı ve sevgisi çoğaldı.

 

Kırk yaşındayken 1393 yılında Hac ziyaretini yapmaya gitti ve oradan dönerken Necef'e geçti ve uzun yıllar orada ders okuyarak büyük başarılar elde etti. Ayetullah Seyit Muhsin Hakim'in isteğiyle değişik derslerde üstatlık yaptı ve talebeler yetiştirdi. Necef'e gelmesi fazla uzun olmamasına rağmen Necef'in önde gelen üstatlarından oldu.

 

Daha genç yaştayken ictihat makamına ulaştı. Ayetullah Hüccet onun için şöyle buyurmuştu: ‘O fıkıhta, usul ve felsefede müctehittir.' Necef'teki tüm üstatlar tarafından görüş sahibi bir müçtehit olarak tanınırdı.

 

Hz. Ali'nin (a.s) türbesi yanında, Ayetullah Hakim, Ayetullah Seyit Ebulhasan İsfahani ve Seyit Abdulhadi şirazi gibi büyük müçtehitlerden ders alarak yetişmiş olan Seyit Esedullah Medeni çok yüce bir dereceye ulaştı.

 

Dostlarından birisi olan Ayetullah Rasti Kaşani onun hakkında şöyle buyuruyor:

"Ayetullah Medeni'nin Necef'teki dersine talebeler büyük bir şevkle giderlerdi ve onun dersi diğer müçtehitlerin dersinden daha kalabalık olurdu."

 

Herkes tarafından bilinen yüce bir makamda olmasına rağmen kendisine Ayetullah denilmesine karşı çıkıyordu.

 

Kendisinden risale yazmasını istediklerinde ise "Ruhullah Humeyni gibi büyük bir müçtehite taklit etmek gerekir" diyerek karşı çıkıyordu.

 

1349 yılında İran'a döndü ve şah rejimi ile mücadeleye başladı. şah rejimi tarafından tutuklandı ve Buşehr'in Kengan bölgesine sürgün edildi.

 

İnkılabın başarıya ulaşmasından sonra Hemedan halkı tarafından uzmanlar heyetine seçildi. Daha sonraları da Tebriz Cuma İmamlığına getirildi.

 

Ayetullah Medeni başarılarla dolu uzun yıllardan sonra 21 şehriver 1360 yılında Cuma Namazını kıldırdığı esnada münafıkların bırakmış oldukları bombanın patlamasıyla şehit oldu.

 

Ayetullah Medeni ilk Mihrap şehididir.

Allah ruhunu şad etsin. şefaatini bizlere nasip etsin inşaallah.

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler