06 Temmuz 2022 Çarşamba Saat:
12:54

Sahte Mehdiler

07-05-2020 23:13


 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Birileri diyorlar ki:

 

Mehdilik konusu tarih boyunca çok kötü kullanılmıştır. Hala da kullanılmaya devam etmektedir. Birileri çıkıp Mehdi olduğunu iddia etmişlerdir. Örneğin Fethullah Gülen, Adnan Oktar, İskender Evrenesoğlu gibi kişiler. Bunlar insanların inançlarıyla, ahlaklarıyla, hayatlarıyla ve ahiretleriyle oynadılar. İnsanların hem dünyalarını hem de ahiretlerini kararttılar. Dolayısıyla Mehdilik konusunu kökten reddedip insanları kurtarmak gerekir.

 

Cevap:

 

Doğru söylüyorlar. Mehdilik konusu çok kötü kullanılmış ve hala da kullanılmaya devam etmektedir. Örneği verilen kişilerin ve diğer kişilerin yaptıkları tahribatları kabul etmemek mümkün değildir. Ama çözüm ayetlerle, hadislerle, tarihle sabit olan Mehdilik inancını tamamen reddetmek midir? Bir hakikatin sahteleri çıktı diye aslını inkâr etmek doğru olur mu? Örneğin;

 

1- Allah birdir, tektir, eşi ve benzeri yoktur. Allah’tan başka ilah yoktur. Ancak insanlık tarihinin başlangıcından bu güne kadar birçok sahte ilah ortaya çıkmış ve ilah olduklarını iddia etmişlerdir. Hala da ilah olduğunu iddia eden sapıklar vardır. Bazı insanlar da onların ilah olduklarını kabul etmişlerdir. Nitekim kâfirler, Peygamber Efendimiz (s.a.a) hakkında diyorlar ki:

 

أَ جَعَلَ الْآلِهَةَ إِلهاً واحِداً إِنَّ هذا لَشَيْ‏ءٌ عُجابٌ وَ انْطَلَقَ الْمَلَأُ مِنْهُمْ أَنِ امْشُوا وَ اصْبِرُوا عَلى‏ آلِهَتِكُمْ إِنَّ هذا لَشَيْ‏ءٌ يُرادُ.[1]

 

"İlahları tek bir ilah mı yaptı? Kesinlikle bu şaşılacak bir şeydir. Onlardan önde gelenler “Yürüyün ve ilahlarınız konusunda sabırlı olun, kesinlikle istenen şey budur.” deyip hızlıca gittiler."

 

Peki, Peygamberimiz (s.a.a) ve diğer peygamberler birçok sahte ilah var diye ne yapmışlardır? “Birçok sahte ilah var, birileri bu konuyu istismar ediyorlar, dolayısıyla bütün ilahları reddedelim!” diye bir şey mi söylemişlerdir?

 

Elbette ki hayır. Bütün peygamberler sahte ilahları reddetmişler, ancak Allah’ın bir olduğunu savunmuşlar ve bu konuda canlarını bile feda etmişlerdir.

 

2- Tarih boyunca birçok gerçek peygamber gelmiştir. İlk peygamber Hz. Âdem ve son peygamber Hz. Muhammed’dir. Bunun karşısında birçok sahte peygamber de çıkmıştır. Hala da birçok yalancı ve sahte peygamber vardır. Birçok insan onların peşine takılıyor ve hayatları altüst oluyor. Peki, ne yapmak lazım? Birileri peygamberlik kurumunu kötü kullanıyor diye gerçek peygamberleri de reddetmek mi gerekir?

 

Elbette ki hayır. Yalancı ve sahte peygamberleri reddetmemiz gerekir; ancak gerçek peygamberleri ise savunmamız gerekir.

 

İnsanların istismar ettikleri birçok dinî konu vardır. Örneğin; Kur’an, İslam, namaz ve daha birçok şey…

 

Birileri söz konusu olan şeyleri istismar ediyor diye asıllarını inkâr etmek mantıklı ve doğru bir iş midir?

 

3- Sosyal hayatımızda da istismar edilen birçok konu vardır. Mesela altın gibi. Altının hem gerçeği hem de sahtesi vardır. Para gibi. Paranın hem gerçeği hem sahtesi vardır. Mücevher gibi. Mücevherin hem gerçeği hem sahtesi vardır.

 

Birileri söz konusu olan altın, para, mücevher gibi şeylerin sahtelerini yaptı diye asıllarını inkâr etmek mantıklı ve doğru bir iş midir?

 

4- İmam Mehdi (s) konusu da böyledir. Mehdilik konusunun hem gerçeği vardır, hem de sahteleri vardır. Gerçek Mehdi (s), on iki Ehlibeyt İmamlarının sonuncusudur. İmam Hasan Askerî’nin oğludur… Şimdi birileri Mehdilik konusunu istismar etti veya ediyor diye aslını inkâr etmek mantıklı ve doğru bir iş olur mu?

 

Elbette ki hayır. Bizim gerçek Mehdi’ye (s) inanmamız ve sahtelerini reddetmemiz gerekir.

 

Peki, bunun için ne yapmamız gerekir?

 

Gerçek Hz. Mehdi’yi tanımamız gerekir. Onu tanıyabilmek için Kur’an’a, Peygamberimizin (s.a.a) hadislerine ve Ehlibeyt öğretilerine dayalı onun hakkında yazılan kitapları okumamız gerekir. Onun hakkında bilgi edinmemiz gerekir. Aksi takdirde en ufak bir şüphede savruluruz Allah korusun.

 

Diyelim ki on milyon dolar değerinde olan gerçek bir mücevheri bir eve koysalar. Aynı evin içine de gerçeğe benzeyen binlerce sahte mücevher koysalar. Gerçeğini arayıp bulmak istemez miyiz? Aklı başında olan herkes kesinlikle arayıp bulmak ister. Bu yüzden gerçek mücevherle ilgili bilgiler öğrenir. Kitaplar okur. Araştırmalar yapar. Belki birkaç gününü alır, belki birkaç haftasını alır. Ama sonunda gerçek mücevherle ilgili bilgileri ve özellikleri öğrendikten sonra onu bulur.

 

Hz. Mehdi (s) konusu ise daha önemli bir konudur. Çünkü her insan ahirette imamıyla birlikte mahşur olacaktır.

 

Nitekim Rabbimiz şöyle buyurmaktadır:

 

يَوْمَ نَدْعُوا كُلَّ أُناسٍ بِإِمامِهِمْ.[2]

 

"O gün bütün insanları imamlarıyla çağıracağız."

 

Hakeza Peygamberimiz (s.a.a) şöyle buyurmaktadır:

 

"İmamsız bir şekilde ölen kimse, cahiliye döneminde ölen kimse gibidir."[3]

 

Hakeza Peygamberimiz (s.a.a) şöyle buyurmaktadır:

 

"Zamanının imamını tanımadan ölen kimse, cahiliye döneminde ölen kimse gibidir."[4]

 

Selam hidayete tabi olanlara olsun.

 

 

 

 

 

 

Üstad Mahmut Acar'ın sohbetlerinin yer aldığı Youtube kanalının linki aşağıdadır:

 

 https://www.youtube.com/channel/UClEdlA15jIJAx5TwLmJlhEQ/videos

 

 

 

 


[1] Sad/5-6.

[2] İsra/71.

[3] Müsned-i Ahmed: 34/ 234; Mucemu'l Kebir: 19/388; Mucemu'l Evsad: 6/70.

[4] Yenabiu'l Meveddet: 3/372, 456.

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !