27 Kasım 2021 Cumartesi Saat:
19:56
01-03-2016
  

Ruhani:Halkın İradesine Saygı Duymalıyız

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani

Facebook da Paylaş


MHA'sının haberine göre, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani seçimlerden sonra yaptığı açıklamada, 10. İslami Şura Meclisi ve 5. Uzmanlar Meclisi seçimlerine katıldıkları dolayısıyla İran halkına teşekkürlerini bildirdi.

Seçimlerin olmadığı toplumda halkın kendi mukadderatını belirleme rolüne sahip olmadığını ve böyle bir toplumun kesinlikle neşeli olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Ruhani, “Değerli halkımız bölgenin kritik durumuna bakarak geniş ve rekabetçi bir şekilde seçimlere katıldı” diye konuştu.

Seçimlerin sonucunun halk için ümit verici olacağının altın çizen Ruhani, “Daha önce de belirttiğimiz gibi İslami Şura Meclisi’nin içeriği bizim için önemlidir, ancak hükümet kendini halkın oyuna saygı duyarak Meclis’le işbirliği yapmakla sorumlu biliyor” açıklamasında bulundu.

Herkesin halkın bu ülkenin sahibi olduğunu anlaması gerektiğini söyleyen Ruhani, “Yol ve rotayı halk belirliyor. Halkın bakış açısı bütün yetkililer için değerli sayılarak ona saygı duyulmalıdır” diye ifade etti.

Kalkınma ve idare biçiminin halk tarafından çizildiğini dile getiren Ruhani, dış ve iç politikada farklı görüşlerin bulunması takdirde, ülkenin yol haritasını belirleyen etkenin halk olduğunu vurguladı.

Oy sayısı bakımından çoğunlukla birlikte azınlığın da hükümet, devlet ve halk tarafından saygıdeğer olduğunu bildiren Ruhani, “Ülkemiz yıllarca dehşet ve zalimce yaptırımların baskısı altında olmasından dolayı gelişme ve kalkınma yönümüz engellerle karşı karşıyaydı” açıklamasını yaptı.

Dünya kamuoyuna İran halkının barışsever, güvenlikten yana ve dünya halklarıyla işbirliği yapmaya eğilimli olduğunun gösterilmesi gerektiğini kaydeden Ruhani, “2013 yılında halkımız açıkça aşırıcılık değil de ılılımlığı seçtiğini ve dünya kamuoyuna bütün sorunların müzakere yoluyla çözülmesi yönteminden yana olduğunu duyurdu” diye açıkladı.

Halkın kendi hakları üzerinde hiçbir baskıya boyun eğmediğini de dile getiren Ruhani, “Halkımız dünya ile işbirliği içerisinde olmaktan yana. İran binlerce yıl öncesinden doğu ve batının kavuştuğu bir toprak olarak günümüzde de bu rolü yeniden üstlenmeyi istiyor” diye ekledi.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler