22 Eylül 2021 Çarşamba Saat:
07:47
23-01-2021
  

Pendik Ehlibeyt Camiî Derneği'nden Kamuoyuna

Pendik Ehlibeyt Camiî Yaptırma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu / İstanbul - Ocak / 2021

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Bir süredir İstanbul / Pendik Ehlibeyt Camiî’nde yaşanan tatsız olaylar, camiamız tarafından merakla takip edilmekte ve büyük bir infial ve endişeye sebep olmuş durumundadır. Bu vesile ile kamuoyunu bilgilendirmeyi ve bir takım yanlış, yalan ve iftira dolu karamaların asılsız olduğunu camiamızla paylaşma gereği duyduk.

 

Herkesin bildiği gibi ülkemizin dört bir yanında Caferî toplumuna ait 300 civarında Ehl-i Beyt camisi bulunmaktadır.

 

Anayasamızın inanç özgürlüğü doğrultusunda ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da bilgisi dâhilinde bu camiler halk tarafından yaptırılmakta, cami imamı halk tarafından belirlenerek tüm giderleri de yine halk tarafından karşılanmaktadır.

 

Bu gelenek ve teamül doğrultusunda “Pendik Ehlibeyt Camii Yaptırma Yaşatma Sosyal Yardımlaşma İlim ve Kültür Derneği” Pendik bölgesinde yaşayan Caferî toplumunun dinî ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalara başlamış, 17.03.2013 tarihinde Murat İpek, Alpertekin Basmaz, Hasan Kanaatlı, Kasım Karadağ, Nurettin Tayfur, Yusuf Altundağ ve Volkan Çelik ile bir yönetim kurulu oluşmuş ve caminin yapımına başlanmıştır.

 

Bugün mevcut olan cami, söz konusu dernek tarafından toplanan yardımlar sonucu yaptırılmış ve hâlen de içerisinde ibadet edilmektedir. Ancak 2020 yılında yapılan dernek seçiminde başkanlığı kaybeden bir amcamız bu durumu hazmedememiş ve ilçe müftülüğüne dilekçe vererek bu camiye bir hocanın atanmasını talep etmiştir. Müftülük de maalesef Caferî toplumun geleneklerini bilmediği için ya da bildiği hâlde bir hoca atamasında bulunmuştur. Ancak bu atama halk tarafından kabul görmemiş, ülkemiz genelinde Caferîlerin tepkilerine neden olmuştur.

 

Yapılan bu hatanın düzeltilmesi için Pendik İlçe Müftülüğü’ne ve İstanbul İl Müftülüğü’ne başvurmamıza rağmen hâlen bu durum düzeltilmemiş ve her geçen gün sorun daha da büyümüş ve camiamız rencide edilmiştir.

 

Kocaeli ilinde bulanan ve Diyanet İşleri’ne bağlı bazı kişilerin de tahrikleri ve öncülüğünde üzülerek belirtmemiz gerekir ki Diyanet İşleri ve Müftülük yanlış yönlendirilmiş olup camiamızın güvenini, camiamızda güven duyulmayan birkaç kişi yüzünden kaybetmiştir.

 

Halkımız ve camiamız tarafından kabul görmeyen bu şahıslar yanlarına aldıkları eski dernek başkanıyla maalesef İlçe Müftülüğü’nün de desteğini alarak “Pendik Müftülüğü Yayalar Mahallesi Ehlibeyt Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği” adında bir dernek kurarak bu güne kadar caminin tüm işlerini yürüten derneği saf dışı bırakmak çabası içine girmişlerdir. Bu çabalar doğrultusunda dinî bilgilerden yoksun Müstecep Bayındır isminde bir şahıs memur olarak bu camiye imam olarak atanmıştır.

 

Atanan hoca, şimdiye kadar ne Cuma ve ne de günlük cemaat namazlarını, halk katılmadığı için kılmamıştır. Ancak 22.01.2021 Cuma günü Darıca'dan gelen Diyanet memurları Yahya Kemal UTAR, Hasan APAYDIN ve kendileriyle getirdikleri bir kaç kişinin katılımıyla Cuma namazı kılmış, namaz sonrası ise caminin kendi asıl cemaati namaz kılmak isterken Diyanet memuru Müstecep Bayındır'ın saldırısına uğramış, Yahya Utar ve Hasan Apaydın'ın müdahalesiyle olay büyümüş ve cemaatin namaz kılmaları engellenmiştir.

 

Cami cemaatinin tüm metanetine rağmen müftülük tarafından atanan hoca fizikî saldırıya geçmiş ve yanında getirdiği üç beş kişi ile cemaati darp etmeye kalkışmış ve bir arbede yaşanmıştır ki güvenlik güçlerinin müdahalesi ile saldırganlar engellenmiştir ve saldırıya uğrayan bizler de karakola giderek saldırganlardan şikâyetçi olmuşuzdur.

 

Dolayısıyla iddia edilenin aksine camiyi ele geçirmeye çalışanlar, halka rağmen camiyi yapanları ve bu güne kadar orada görev yapan hocayı ve dernek yönetimini zorla uzaklaştırmak isteyen çetevari bir yapıdır.

 

Şimdi Diyanet İşleri Başkanlığı’na ve Pendik İlçe Müftülüğü’ne sormak lazım: “Diyanet memurları cemaate böyle mi davranıyor? Böyle davranan elemanlarınıza ne gibi müeyyideler uygulanıyor? Caferî camiası olarak bu saldırganlara karşı tavırlarınızı merakla beklemekteyiz.”

 

Saygılarımızla.

 

Pendik Ehlibeyt Camiî

Yaptırma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu

22.01.2021

İstanbul

 

 

 

 

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler