19 Eylül 2021 Pazar Saat:
20:03
07-10-2016
  

Operasyonlar Aralıksız Devam Edecek!

Suriye'nin tamamının teröristlerden temizleneceği güne kadar operasyonlarımız devam edecek...

Facebook da Paylaş
 
 
Suriye cumhurbaşkanı Beşar Esad, Danimarka TV2 Kanalı ile yaptığı röportajda ülkesinde yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Beşar Esad’ın konuşmasında öne çıkan başlıklar:
 
- Halep'in doğusundaki kötü durumun sebebi Suriye hükümeti değildir. Bu kötü tablonun asıl somlusu o bölgede bulunan teröristlerdir. 
 
- Suriye hükümeti ülkeye hiçbir zaman gıda ve tıbbi yardımların girmesini engellememiştir. Bizim tek amacımız o bölgelerdeki teröristlere askeri desteği kesip sivil halkı kurtarmaktır.
 
- Bazı medya kuruluşları Halep'in doğusunda ölü ve yaralı çocukların görüntülerini servis ediyor. Her savaşta masum istemesek de masum insanlar hayatını kaybedebilir. Ancak söz konusu medya kuruluşları hizmet ettikleri odaklara yaranmak için bazı görüntüleri özellikle seçiyor. Bunun amacı Suriye ordusu ve hükümetini suçlamaktır.
 
- Teröristler neredeyse her gün Halep'in farklı sivil yerleşim alanlarını silahlarla vuruyor. Bu saldırılarda toplu katliamların işlenmekte, onlarca çocuk ve kadın gaddarca öldürülmektedir. Batılı yetkililer ya da medya kuruluşları bu görüntülere neden hiç yer vermiyor.
 
- Ne Suriye Ordusu ne de Rus hava güçlerinin okulları veya hastaneleri bombalamalarının geçerli ve makul bir sebebi olamaz. Aksine bu saldırıların teröristlerin eline koz vermekten başka bir getirisi yoktur.
 
- Teröristlerin sadece Halep'i değil, Suriye'nin herhangi bir bölgesini kontrol altına almasını kabul etmeyeceğiz. Bu bizim misyonumuz ve amacımızdır.
 
- ABD'nin El-Nusra Cephesi'ni hedef alan operasyonlara yol açacak bir anlaşma istemiyoruz. Çünkü El-Nusra, ABD için Suriye savaşındaki en somut ve etkili karttır.
 
- Suriye'de ılımlı muhalefet diye bir şey yok. Var olan bir şeyi var olmayan bir şeyden ayırt etmek imkânsızdır. 4-5 sene önce Özgür Suriye Ordusu olarak adlandırılanlar, sonradan El-Nusra Cephesi oldu, daha sonra da IŞİD'e dönüştü. Dolayısıyla aynı üyeler bir gruptan diğerine geçiyor. Bu nedenle teröristleri ayırt edemiyorlar ve etmek de istemiyorlar zaten.
 
- Suriye'nin cumhurbaşkanı olarak düşündüğüm tek şey, teröristlerin bu katliamlarını ve masum insanların öldürülmesini nasıl engelleyebileceğimizdir.
 
- İsteyen herkes Halep'te hükümetin kontrolündeki bölgelere gidip gerçeği kendi gözleriyle görüp, görüntüleyebilir.  Suriye Ordusu’nun operasyonlarında sivil kurbanların olmadığını iddia etmiyorum. fakat Suriye Ordusu kasıtlı olarak sivilleri hedef almıyor. Amacımız anayasa ve kanunların bize verdiği sorumlulukla Suriye topraklarını ve halkını terörden kurtarmaktır.
 
- Sosyal paylaşım sayfalarında yayılan görüntüler, teröristler ve destekçileri tarafların bir propaganda aracına dönüştürülüyor. Teröristlerin propagandasına dayanarak siyasi tutum takınmak mümkün değildir. Eşi benzeri görülmemiş bir dezenformasyon ve kara propagandanın gölgesinde duygusal davranmak mantıklı bir tutum olmaz.
 
- Suriye Ordusu'nun işlediği hatalar hükümete ve ordunun tamamına mal edilemez. Bu hatalar kurumsal değil, ferdi hatalardır. Her savaşta hatalar olabilir. Suriye'de hata işleyen herkesi cezalandıracak yargı kurumları vardır.
 
- Batılı halklar Suriye'nin düşmanı değildir. Halklar ile hükümetlerin politikaları arasında büyük bir fark var. Batılı ülkelerin 2003 yılındaki Irak işgalinden sonra kendilerine has bir siyasi tutumları yok. Tamamen ABD politikasına tabiler.
 
- Suriye topraklarının tamamının teröristlerden temizleneceği güne kadar operasyonlarımız aralıksız ve amansız bir şekilde devam edecektir. Teröristlerin Suriye'yi terk etmekten başka hiçbir seçenekleri yoktur. Suriye'nin bir karış toprağın bile teröristlere teslim etmeyiz.
 
Ehlader HABER
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler