22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
20:21
02-03-2015
  

Netanyahu ABD Yolunda

Netanyahu'nun ABD'de tartışma yaratan ziyareti için Tahran'dan ise 'Biz kazançlı çıkacağız' yorumu geldi.

Facebook da Paylaş


İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Batı ile İran arasında devam eden nükleer program müzakerelerinin 'ne denli sakıncalı sonuçlar' doğuracağını anlatan bir konuşma yapmak üzere Washington'da olacak.

Salı günü ABD Kongresi'nde konuşacak olan Netanyahu, Başkan Barack Obama ile görüşmeyecek.

Kongre'nin ABD-İsrail İlişkileri Komitesi'nde yapılacak konuşma için İsrail hükümetinin Beyaz Saray'la önceden görüşmediği, bu nedenle de Obama yönetiminin Netanyahu'ya bu ziyaretinde mesafeli duracağı belirtiliyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İsrail Başbakanı'nın alışılmadık şartlarda gerçekleşen ziyareti için "Her ne kadar eşine hiç rastlanmamış olmasa da garip bir durum. Netanyahu'nun ziyaretini diplomatik kanallarla değil, [Temsilciler Meclisi Başkanı John] Boehner aracılığıyla öğrendik" yorumunu yaptı.

Ancak Kerry, Netanyahu'nun her zaman için ABD'de memnuniyetle ağırlanacağını da sözlerine ekledi.

Netanyahu'nun yanı sıra aynı Komite'de konuşacak olan Obama yönetiminin Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice da geçen hafta Netanyahu'nun ziyaretini "ABD-İsrail ilişkilerinin dokusuna zarar verecek nitelikte" sözleriyle eleştirmişti.


'Tarihi ziyaret'

Washington'a hareket etmeden önce konuşan Netanyahu, ziyaretini "Can alıcı, hatta tarihi" olarak tanımladı.

"Tüm İsrail halkının güvenliği için derin endişelerim var" diyen Netanyahu, "Geleceğimizi güvence altına alabilmek için her şeyi yapacağım" dedi.

Binyamin Netanyahu, son açıklamalarında da İran ile üzerinde mutabakata varılacak bir nükleer program anlaşmasının Tahran'ın nükleer silah üretmesinin önüne geçemeyeceğini savunuyordu.


İran memnun


P5+1 olarak adlandırılan ABD, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere ve Almanya, İran'la nükleer program müzakerelerini sürdürüyor.

Netanyahu'nun ABD'de tartışma yaratan ziyareti için Tahran'dan ise 'Biz kazançlı çıkacağız' yorumu geldi.

Fars haber ajansının geçtiği habere göre, İran Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Hamid Abutalebi, İsrail Başbakanı'nın Salı günkü konuşmasının İsrail'i müttefiklerinden daha da uzaklaştıracağını savundu.

Uluslararası kamuoyunun barış mesajları duymak istediğini söyleyen sözcü, "Barış mesajı, görüşmelere devam eden İran'dan geliyor... Netanyahu'nun Kongre'deki konuşmasından değil" dedi.


Görüşmeler sürüyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Çin, Rusya, Fransa, İngiltere'nin yanı sıra Almanya'nın da içinde bulunduğu ve P5+1 olarak adlandırılan ülkeler ile İran arasında nükleer program müzakereleri devam ediyor.

P5+1, İran'ın nükleer silah üretebileceği endişelerini ortadan kaldıracak bir çerçevede uzlaşılmasını istiyor.

Tahran yönetimi ise nükleer silahı hedeflediği iddialarını reddediyor.

 

BBC

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler