19 Eylül 2021 Pazar Saat:
20:14
22-08-2017
  

Ne Hayırsevermiş Bu Amerika!

Toplam silah sevkiyatının 1300 tırı bulduğu Suriye'nin kuzeyinde, 60 tıra yüklenen yeni silahlar terör örgütü YPG'ye ulaştı. Gönderilen silahlar arasında ayrıca roketler, otomatik makineli tüfekler, dürbünler ve havan topları da var.

Facebook da Paylaş

 

 

Suriye'de dengelerin iyiden iyiye değiştiği şu son beş aydır, Büyük Şeytan Amerika sahnede kalmak için canla başla çalışıyor.

 

Bölgede kalmak için ortaya çıkardığı DAEŞ'le nispeten işi biten ve sözde ondan kurtulmak için başka bir piyonu olan YPG'ye sarılan Amerika'nın yaptığı silah ve mühimmat yardımı 1300 tırı buldu.

 

DEAŞ'a karşı savaş bittikten sonra YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) verilen silahların geri alınacağı yönünde çocuk kandırırmış gibi Türkiye'ye verdiği sözler ve taahütler, ardı arkası kesilmeyen silah yardımlarıyla biraz zor kontrol edileceğe benziyor.

Bütün silahların geri alınıp alınmayacağı konusunda "elimizden geleni yapacağız" şeklinde konuşan Amerikan yetkililer her zaman olduğu gibi ikili oynamayı seviyorlar.

 

Öte yandan Büyük Şeytan Amerika'nın YPG'ye tahsis edilen silahların IŞİD'e karşı operasyonlar sonlandıktan sonra geri alınacağını bilgisinin Türkiye için yazılan mektupta yer aldığı aktarılmıştı. Ayrıca silahların envanter listesini de her ay düzenli olarak Türkiye ile paylaşacağı belirtilmişti.

 

YPG'ye desteğini saklamayan Büyük Şeytan, PKK'nın aksine, YPG'yi terör örgütü listesinde bulundurmuyor ve bu da onlara özünde gayrimeşru olan bir meşruluk kazandırıyor.

 

Trump, YPG'ye silah gönderilmesine Mayıs ayında onay vermişti. Türkiye ise YPG tarafından bir tehdit algılaması durumunda karşılık vereceğini açıklamıştı.

 

Ayrıca Amerika yaptığı açıklamalarda "Koalisyon ortağımız Türkiye'nin güvenlik kaygılarının fazlasıyla farkındayız. Türkiye hükümetine ve halkına şu konularda güvence vermek isteriz: Amerika, NATO müttefikini koruma ve yeni güvenlik risklerinin önünde geçme taahhüdünde bulunmaktadır" ifadelerini kullanmıştı.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler