26 Ekim 2021 Salı Saat:
23:09
02-04-2016
  

MİT, IŞİD’e Silah ve Askeri Teçhizat Temin Ediyor

Facebook da Paylaş

Sana haber ajansının haberine göre, Rusya’nın BM’de Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, Türkiye rejiminin IŞİD terör örgütüne silah ve askeri teçhizat temininde ana kaynak sayıldığını belirtti.

Churkin bugün BMGK’de dağıttığı ve Rus Tass ajansının aktardığı bülteninde; Suriye’de IŞİD terör örgütüne silah ve askeri teçhizat temin edenin Türkiye’deki istihbarat teşkilatı MİT olduğunu vurgularken 2015 yılı Kasım ve Aralık ayında MİT’in IŞİD’e bulunduğu silah sevkiyatına ait belgeler sundu.

Churkin MİT’in IŞİD’e silah temininde insani yardım taşıyan araçları da kullandığına dikkat çekti.

Bu arada çok sayıda medya ve istihbarat raporları Türkiye rejiminin Suriye’de IŞİD ve Kaide Örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesi dahil tekfirci terör örgütlere askeri ve lojistik destek temin ettiklerini belgelerle ifade etmişti.

Sputnik Ajansının aktardığı haberde ise Churkin Moskova’nın BMGK’ye; Türkiye rejiminin IŞİD örgütüne temin ettiği silah ve askeri teçhizat konusunda rakamlarla ayrıntılı bilgi içeren rapor takdim ettiğini ifade etti.

Türkiye rejiminin Suriye’de IŞİD ve diğer terör örgütlere askeri destekli taşımada gayrı resmi örgüt ve cemiyetleri kullandığına vurgu yapan Churkin; tüm bu desteğin MİT’in denetiminde olduğunun altını çizdi.

Churkin IŞİD terör örgütünün sadece 2015 yılında Türkiye rejiminden 1-9 milyon dolar değerinde patlayıcı aldığını açıkladı.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler