27 Kasım 2021 Cumartesi Saat:
19:55
06-02-2013
  

Milletvekilleri, Profesörler, Komutanlar ve çğrenciler Neden Hapiste

ABD Ankara Büyükelçisi Ricciardone, milletvekillerinin, profesörlerin ve komutanların neyle suçlandığını bilmeden hapiste olduğunu söyledi.

Facebook da Paylaş

 

ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone'den hükümete ilginç öğütler. İnsanların düşünce suçlarından dolayı hapse girmemesi gerektiğini belirten Ricciardone, “Başarılı olmak zorundasınız. Biz de size elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

ABD ile Türkiye hukukun üstünlüğünü güçlendirecekmiş…


Dün bir grup gazeteci ile bir araya gelen Ricciardone, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği resmi internet sayfası ve resmi twitter hesabından yayınlanan uzun sohbetine, ABD'nin Türkiye ile "yargı alanında işbirliği yapmak istediğini", Türkiye'de "hukukun üstünlüğünün" güçlendirilmesi için ortak çalışma yapılacağını açıkladı.

Büyükelçi, Türkiye'de süren davaları ise şu ifadelerle değerlendirdi:

çok uzun süredir hapiste olan milletvekilleri var, bazıları belirsiz suçlarla hapiste tutuluyorlar. Kendilerine ülkeyi koruma görevi verilen askeri liderler, sanki teröristmiş gibi hapisteler. Profesörler var. Eski YçK Başkanı, hakkındaki 16 yıl önce görevdeyken yaptığı çalışmalarla ilgili belirsiz suçlamalarla demir parmaklıklar ardında tutuluyor. Harçları protesto için barışçı gösteri yapan öğrenciler hapiste. Eğer bir yargı sistemi bu sonuçları doğurursa ve bunun gibi insanları teröristlerle karıştırırsa, Amerikan ve Avrupa Mahkemeleri'nin buna karşılık vermesi zor olur.

Türk yargı sistemindeki sıkıntıları, "mahkeme öncesi uzun tutukluluklar, suçlamalarda belirsizlikler, şeffaflık eksikliği" olarak sıralayan Amerikan Büyükelçisi, "bunu ben söylemiyorum. Muhalefetiniz söylemiyor, yabancı liderler de söylemiyor. Bunu bizzat hükümet yetkilileriniz, bakanlarınız söylüyor" dedi.

İnsanların "düşünce suçlarından dolayı hapse girmemesi gerektiğini" söyleyen Büyükelçi, "Başarılı olmak zorundasınız. Biz de size elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

 

 

sol

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler