21 Eylül 2021 Salı Saat:
11:16
23-11-2012
  

Malatya Mevlana Camiinde Muharrem 8

Ehlibeyt âşıkları Muharrem Ayı Matem programlarının 8. Gecesinde Hz. Hüseyin (a.s) ve Kerbela şehitleri için yas tuttular.

Facebook da Paylaş

 

Akşam namazı ile birlikte başlayan yas merasimi ş. Ali çalar hocanın sohbeti ile devam etti. ş. Ali çalar konuşmasında şunları söyledi:

 

İnsan fıtratı ve yaratılışı gereği hep tekâmül ve ilerlemeyi ister. Tekâmül ve ilerleme için en etkili yollardan birisi de belirli bazı şahsiyetleri kendisine örnek seçip, onun gibi olmaya çalışmasıdır. Kimlerin en güzel örnek olabileceğini Kur'an Kerim bizlere açıklamaktadır. Kuran'ı Kerim ayetinde şöyle buyuruyor: Rasulullah'ta (s.a.a) sizler için güzel örnekler vardır.' ‘Sizler için İbrahim'de (a.s) güzel örnekler vardır.'

 

Hz. Rasulullah (s.a.a) ve Ehlibeyt (a.s) bizler için en büyük örnek şahsiyetlerdir. Onların yaşam tarzları, amelleri ve sözleri bizlere en güzel örnek ve yol göstericidirler.

 

Muharrem sohbetlerimizin devamında, Ehlibeyt'in (a.s) ve özellikle İmam Hüseyin'in (a.s) hayatından dersler almaya devam ediyoruz.

 

Alabileceğimiz bir başka ders İmam Hüseyin'in (a.s), Allah'ın takdirine karşı olan rızasıdır. Medine'den ayrıldığında, neden gidiyorsun? Neden aileni de götürüyorsun? Diye sorduklarında, Allah'ın takdirine razı olduğunu ve ondan gelecek olana razı olduğunu vurgulamıştır.

 

Aşura günü şahadetinden önce cümlesinde şöyle buyuruyor: ‘Ey Rabbim, senin takdirine razıyım, senden başka ilah yoktur, ey yardımcıların en iyisi, senden başka Rabbim yoktur, senden başka ibadet edilecek yoktur, senin hükmüne razıyım.'

 

Ehlibeyt (a.s) ve İmam Hüseyin'den (a.s) alınacak bir başka ders gençlerin kendi öz güvenlerini kazanmaları için onlara özel ilgi göstermesidir. Hz. Hüseyin (a.s) gençlerle karşılaştığında onlara selam verirdi, yapılacak işlerde onların görüşlerini sorardı. Kızlarını istemeğe gelindiğinde önce kızlarının görüşünü sorardı, razı iseler onlarda damat tarafına evet derlerdi.

 

Ehlibeyt (a.s) ve İmam Hüseyin'den (a.s) alınacak bir başka ders ise eşlerin birbirlerine karşı sevgi ve saygılarıdır. çocuğun terbiyesinde annenin rolü çok önemlidir. Annenin eğer huzuru yerinde olursa çocuklarını da daha iyi yetiştirecektir. İmam Hüseyin'e (a.s) bir gün evindeki yeni halılardan şikâyet edildiğinde buyurdu: ‘Biz hanımlarımıza mihrlerini veriyoruz, onlarda bu mihrleri ile istedikleri şeyleri alabilirler, biz karışmayız.' Başka bir sözünde şöyle buyurdu: ‘Ben içinde Sakine ve Rubab'ın bulunduğu evi seviyorum. Onlar için malımı harcarım ve buna kimsenin karışma hakkı yoktur.'

 

Aşura günü Hilal b. Nafi, savaş izni aldığında eşi razı olmuyordu. İmam'da (a.s) Hilale ‘Eşin razı olmuyor, sen özgürsün, istersen savaşmayabilirsin.' Diye buyurmuştur.
Aşura'dan alınacak bir başka ders ise, insanın yanlışının farkına varıp tövbe etmesidir. Horr b. Yezit Riyahi gibi. Horr pişman oldu ve İmam'ın (a.s) yanına gelip tövbe etti ve izin alıp savaştı ve şehit oldu.

 

Yas merasimi sonunda Hz. Horr'un mersiyesi okunup, cami gençliği tarafından hazırlanan Türkçe ve Farsça sinezeni programı icra edildi. Yas merasimi dualar eşliğinde son buldu.
 

 

Ehlader Kültür-Araştırma

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler