21 Eylül 2021 Salı Saat:
10:28
05-10-2015
  

Malatya'da Gadir-i Hum Kutlaması

Malatya'da İmam Cafer Sadık (a.s) Camii'nde Gadir-i Hum Bayramı kutlandı...

Facebook da Paylaş

 

Düzenlenen kutlama programına, Ehlader Eski Yön. Kur. Üyesi Şeyh Hüseyin Alagöz, Zeynelabidin Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Ünverdi, Cem vakfı üyesi Ali Ekber Dede, Şeyh Hasanlar Köyü Derneği dedesi Aydın Dede, Ehlibeyt alimlerinden Sadık Gökgöz, CHP İl meclis üyesi Vahap Altınok ve birçok Ehlibeyt dostu katıldılar.

 

Kuranı Kerim Tilaveti ile başlayan prgramda kısa bir konuşma yapan Şeyh Hüseyin Alagöz:

 

"Gadir-i Hum gününün azameti Kurban Bayramı gününden geriye kalacak bir gün değildir. Gadir-i Hum gününün azametini ve önemini anlatmak istersek sadece Masum İmamların kullanmış oldukları tabire dikkat etmemiz yeterli olacaktır. Ehlibeyt İmamları, Gadir-i hum gününü 'Eyyedullah Ekber' (Allah'ın Büyük Bayramı) diye tabir etmişlerdir. Bu günün anılmasını ve yaşatılmasını tüm beyanlarında ve sözlerinde dostlarını uyarmış ve bildirmişlerdir. Gadir-i Hum gününün benimsenmesi için toplumsal harekete ihtiyaç vardır. Tüm Müslümanlar bu günü yaşamayı ve yaşatmayı kendisine bir vazife olarak görmelidirler.

 

Konuşmadan sonra Ehlibeyt Alimlerinden Sadık Gökgöz tüm müslümanların ve özelde Ehlibeyt dostlarının bayramını kutlayarak şöyle devam etti: Yüce Allah bugün hakkında şöyle buyuruyor "Ey Peygamber! Rabbinden sana indirileni tebliğ et. Eğer bunu yapmazsan, O’nun verdiği peygamberlik görevini yerine  getirmemiş olursun. Allah, seni insanlardan korur. Şüphesiz Allah, kâfirler topluluğunu hidayete erdirmeyecektir." (Maide-67)

Peygamber Efendimiz (s.a.a) öğle namazını cemaatle kıldıktan sonra develerin semerlerinden yüksek bir minber yapılmasını emretti ve ardından onun üzerine çıkarak şu konuşmayı yaptı:

'Ey cemaat! Ben sizin aranızda iki değerli ve paha biçilmez emanet bırakıyorum. Bakalım benden sonra bu iki yadigârıma ve emanetime karşı nasıl tavır takınacaksınız.'

O sırada bir kişi yerinden kalkarak, yüksek sesle: 'Bu iki değerli emanetiniz nedir?' diye sorunca, Efendimiz (s.a.a) şöyle buyurmuştur:

'Biri, Allah'ın kitabıdır ki onun bir ucu Allah'ın elindedir ve diğer ucu da sizin elinizdedir. Diğeri de benim itretim olan Ehl-i Beyt’imdir. Allah, bana bu ikisinin kesinlikle birbirinden ayrılmayacağını haber verdi.Ey insanlar! Kur'ân'dan ve benim Ehl-i Beyt'imden öne geçmeyin ve amelde o ikisinden geri kalmayın. Aksi hâlde helak olursunuz.' O sırada Hz. Ali'nin (a.s) elinden tutarak o kadar kaldırdı ki, her ikisinin de koltuk altları görülüyordu. Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.a), İmam Ali'yi (a.s) bütün halka tanıttı.

 

Düzenlenen Gadir-i Hum Bayramı programı verilen yemek ile son buldu.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler