27 Kasım 2021 Cumartesi Saat:
19:16
03-09-2013
  

Küba'dan BM'ye: Saldırıyı çnleyin

Küba, Birleşmiş Milletler'i Suriye'ye yönelik bir saldırıyı engellemeye çağrıldı.

Facebook da Paylaş

 

Suriye'ye yönelik saldırı tehdidi devam ederken, Küba Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, müdahaleye karşı çıkıldı.

 

Barack Obama'nın 31 Ağustos'ta yaptığı konuşmanın "kaygı verici" olduğunu belirten Küba, ABD Başkanı'nın kendi müttefiklerini ve Birleşmiş Milletler'i hiçe sayarak uluslararası hukuka aykırı hareket etmeye çağrı yaptığını vurguladı. Küba Dışişleri, böylesi bir saldırının daha fazla ölüm ve karışıklık getireceğinin altını çizdi.

 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne çağrı yapan Küba, dünyanın bu kırılgan bölgesindeki uluslararası güvenliği tehdit eden askeri bir müdahalenin engellenmesi için üye ülkelerin sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini söyledi. Küba, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun da benzer bir sorumluluğa sahip olduğuna vurgu yaptı. Açıklamada, BM Genel Sekreteri'nin sürece müdahil olarak ABD Başkanı'nın tehditlerini gerçekleştirmesini engellemesi gerektiği de ifade edildi.

 

Küba Dışişleri Bakanlığı, ABD Kongresi'ne de bir çağrı yaparak, İngiltere parlamentosunda olduğu gibi, Kongre'nin savaş kararını reddederek dünya barışına değerli bir katkı yapacağını söyledi.

 

sol

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler