17 Haziran 2021 Perşembe Saat:
11:19

Kosova'dan Ramazan Hatırası

18-09-2012 11:19


 


Ehlibeyt (a.s) Alimleri Derneği ve Camiet-ul Mustafa’nın düzenlemiş oldukları Kur’an kurslarına katılmak için, iki aylığına Kosova’ya gönderildim. Yaz mevsiminin iki ayını ve özellikle Ramazan ayını Kosova’nın Prizren şehrinde geçirmek nasip oldu.

Ben şahsen Kosova hakkında pek bir bilgiye sahip değildim. Bu yolculuk esnasında birçok şeyi de öğrenmiş oldum.

Kosova, 2008 yılında tek taraflı olarak, Sırbistan’dan ayrılmış ve bağımsızlığını ilan etmiş, nüfusu iki milyon civarında olan, dünyanın en yeni ülkelerindendir.

Kosova halkını, Arnavutlar, Boşnaklar ve Sırplar oluşturmaktadır. Arnavutça, Sırpça, Boşnakça ve Türkçe yaygın olarak kullanılan dillerdir.

Türkçe’nin yaygın olarak kullanılması vesilesiyle, bizde Kur’an derslerini Türkçe yaptık.

Halkın geneli, Türk televizyonlarını seyretmekteler ve Caferi mezhebine mensup olan kardeşlerimizin de kanal on4’ü seyrettiklerine sıkça şahit olduk. Bu da kanal on4’ün vazife ve sorumluluğunun ağırlığına bir göstergedir. Kanal on4 çalışanlarına da burada başarılarının devamını dilerim.

Kosova’nın başkenti Priştina’dır ve önemli şehirlerinden biriside bizim ders yaptığımız, Prizren şehridir.

Prizren şehri, Kosova’nın en dindar şehri sayılmaktadır ve ellinin üzerinde camisi bulunmaktadır. şehir binalarında ve camilerinde Osmanlı mimarisinin örneklerini sıkça görebilmekteyiz.

Sinan Paşa Camii ve Bayraklı Camii Osmanlı döneminden kalan en önemli camileridir. Osmanlı mimarisinden eski bir hamam ve daha öncelerden kalan kaç tane kilise bulunmaktadır.

Kosova’nın geneli dağlıktır ve genelde ormanlıktır. Dağlar arasından akan ırmak ve sular Kosova’nın güzelliğini artırmaktadır. İklimi karasal iklim olup, yazları çok sıcak ve kışları çok soğuk geçmektedir. Etrafı Sırbistan, Karadağ, Bosna, Arnavutluk gibi ülkelerle kaplıdır ve Denize komşu sınırı yoktur. Halkın geneli denize girmek için yakın ülke olan Arnavutluğu seçmekteler.

Halkın genelinin Türkçe bilmesinden dolayı, alışverişlerimizde hiç sıkıntı yaşamadık. İnsanları sıcakkanlı, güler yüzlüdürler. Özellikle Türkiye’den gelen misafirlere karşı daha sıcaktırlar. İyilik yapmayı seven, bir ihtiyaç durumunda ellerinden geleni yapan insanlardırlar.

Halkın %93’ü Arnavut, %5’i Sırp, %1,8’i Boşnak ve %1’i Türktür.

Halkın %96’sı Müslüman ve %80’i Ehli Sünnet ve %20’si Alevidir. Birkaç aile de şia aile bulunmaktadır. Ehlisünnetten olanlar genelde Hanefidirler.

Kosova’da %1,5 civarında Katolik ve %2,5 civarında ise Ortodoks vardır.

Ülkede bulunan şiiler, İran İslam İnkılâbından etkilenmişler ve bir kişi, iki kişi derken sayıları şu anda elliyi geçmiştir.

İran İslam Cumhuriyetinin göndermiş olduğu âlimler, orada yıllarca hizmet etmişlerdir. şu an faaliyet gösteren bir Kur’an müessesesi ve bir Hüseyniyesi vardır. Hüseyniye’de günlük namazlar ikame edilmekte ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Ellinin üzerinde kitap Arnavutça’ya tercüme edilmiştir. Bu tercümeler genelde Türkçe kitapların üzerinden yapılmaktadır.

Düzenli yayınlanan birkaç dergileri vardır.

Bu iki aylık dönemde şii kardeşlerimizle tanışma, onların durumlarından haberdar olma fırsatı bulduk.

Üç dönem Kur’an kursu yapıldı. Erkekler için, bayanlar için ve Kur’an öğretmenliği yapan özel bir kesim için.

Bu kurslara olan rağbet ve öğrenme azmi bizleri çok sevindirdi. Görevimizi daha istekli yapmamıza vesile oldu. Rabbim hepsinin başarılarını devamlı kılsın ve Kur’an ve Ehlibeyt (a.s) yolundan ayırmasın.

şii kardeşlerimiz mezheplerini doğru şekilde yaşayabilmek için çaba sarf etmekteler. İran’dan gelen çok değerli âlimler şimdiye kadar hizmet etmişler ve şu anda da değerli bir âlim olan şeyh Hasan Azeri orada görev yapmaktadır. Rabbim hocamıza sabır ve başarılar inayet etsin inşaallah.

Kosova’da bulunan şii kardeşlerimizi unutmayalım, onlar için dua edelim ve başarılarının devamını Yüce Allah’tan dileyelim.
 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !