22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
07:09
20-09-2014
  

Konsolosluk Çalışanları Nasıl Kurtarıldı?

Askeri operasyon değil ama istihbari bir operasyon...

Facebook da Paylaş 

Görev, MİT Dış Operasyonlar Daire Başkanlığı'nca yürütüldü. Eski rehine operasyonları masaya yatırıldı. IŞİD'e karşı nasıl bir operasyon yapılması gerektiği tartışılarak izlenecek yol haritası çıkarıldı.


MİT'in öngörüsü üzerine 1.5 ay ile 1.5 yıl arasına yayılan bir program hazırlandı ve çalışmalar çok gizli yürütüldü. Konsolosluk çalışanları, insansız hava araçları, elektronik cihazlar ve bölgedeki MİT elemanları ile an be an izlendil  MİT Dış Operasyonlar Daire Başkanlığı 5-6 kez rehineleri kurtarma noktasına geldi ancak son anda yaşanan aksilikler nedeniyle operasyon gerçeleşmedi.
 
Yerel kaynaklarla yürütülen temaslar sonucu hiçbir çatışmanın yaşanmadığı belirtildi. 49 konsolosluk çalışanı kararlaştırılan yere getirildi ve buluşma Musul'da gerçekleşti. Musul'da teslim alınan Türk vatandaşları, MİT tarafından güvenlik gerekçesiyle Suriye üzerinden Türkiye'ye getirildi.

 

Akıllardaki sorulardan biri de fidye meselesi. "49 kişi için IŞİD'e bir fidye ödendi mi?" sorusuna yanıt veren güvenlik kaynakları, kesinlikle bir fidye pazarlığı olmadığını ve fidye ödenmediğini vurguladılar.
 
Operasyonun Detayları Gizli Kalacak!


Başbakan Davutoğlu, serbest kalanlarla buluşmak üzere Bakü'den Şanlıurfa'ya giderken, uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu. 49 kişinin özel bir ekip tarafından alındığını vurgulayan Davutoğlu, operasyonla ilgili bilgilerin gizli kalacağını, ayrıntıları sadece üst düzey yetkilerin bileceğini kaydetti.
 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler