27 Kasım 2021 Cumartesi Saat:
18:46
20-09-2013
  

Kimyasal Silahların İmhası İsrail'in Yararına

Suriye kimyasal silahlarının imha edilmesi İsrail`in yararına...

Facebook da Paylaş
 
İsrail'in ABD Büyükelçisi'nin Suriye krizine yönelik Yahudi devletinin tutumuna ilişkin açıklamaları, dünyada büyük ilgi gördü. İsrailli siyaset uzmanı Arye Gut, Rusya'nın Sesi radyosuna, bu açıklamalarla genel olarak Suriye etrafındaki durumu yorumladı:
 
 
* İsrail'in Suriye'de Esad rejimine El-Kaide'yi tercih ettiğine dair medyada yer alan İsrail'in ABD Büyükelçisi Michael Oren'in açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu görüş, İsrail'de ne kadar geniş bir desteğe sahip?
 
* "Bence, bu görüş, şahsi tutumu değil ülkenin resmi tutumu niteliğinde dile getirildiyse bu, ihmalciliği zorlayan bulunduğu göreve uymazlık olarak değerlendirilebilir. İsrail'in siyasi temsilcilerinin ezici çoğunlu, Esad'ın azgın karşıtlarından hiç birinin şu ana kadar devrilmesi halinde yerine İsrail'in varlık hakkını asla tanımayacak güçlerin geçmeyeceğini garanti etmediğini anlıyor. Birisi bu açıklamaları İsrail'in resmi tutumu olarak yapıyorsa bu İsrail'in fiilen El-Kaide'nin müttefiki olduğu anlamına gelir. Oysa bu sadece İsrail politikasına değil İsrail devletinin varlık ilkelerine de aykırı."
 
* İsrail ve Arap Körfez ülkelerinin çıkarlarının şu anda çok yakın olduğuna ilişkin Michael Oren'in sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce, bu böyle midir?
 
* "Bu konuda Oren'e katılmamak imkânsız. Suriye krizi ve Arap Baharı, bir bütün olarak İsrail ve Körfez'in Arap ülkelerinin yaklaşımlarını ve görüşlerini birbirine çok yaklaştıran faktörler oldu. İsrail karşıtı radikal grupların sponsoru olan Katar istisna. Genel olarak hem Mısır'daki durum hem Suriye krizi hem de İran nükleer programı, hatta Filistin-İsrail çözümü konularında yaklaşımlarımız hâlihazırda birbirine en yakın mesafede bulunuyor."
 
* şu anda, Suriye'nin kimyasal silahlarının imha edilmesi bağlamında aktif bir şekilde bölgede yaşanabilecek gelişmeler tartışılıyor. Bazıları, İsrail'in Suriye'deki kimyasal silahlar gibi caydırıcı bir faktörü kaybeden Arap ülkelerine karşı daha sert bir tavır alacağını tahmin ediyor. Bunu nasıl yorumlarsınız?
 
* "Elbette bu durum, İsrail'in yararına, zira İsrail karşıtı güçlerin saldırganlığını önemle ölçüde azaltacak. Ancak hem İsrail'de hem de bölgede herkes, kimyasal silahların imha edilmesiyle bölgedeki sorunların çözülmediğini iyi anlıyor. Hem İsrail hem de bölgedeki diğer ülkeler için bir tehlike kaynağı olan İran nükleer programını kastediyorum. Diğer taraftan küresel oyuncular da bölge ülkeleri de İran nükleer programı etrafındaki gerginliğin askeri bot kazanmasının facia olacağının bilincinde. Bunu, Obama ve Ruhani arasında temaslar hakkında haberler de kanıtlıyor.
 
Bu bağlamda Netanyahu'nun İran'a karşı olası güç kullanımına dair açıklamaları, sadece İran'la enformasyon savaşında yeni bir hamle olarak görülüyor. Zira İsrail'in önde gelen siyasileri, İran'ın Hamas, Hizbullah veya Afganistan olmadığını çok iyi anlıyor. İran, savaş kabiliyeti yüksek silahlı kuvvetlere ve büyük kaynaklara sahip güçlü bir devlet. İsrail hükümeti ise Ortadoğu'da lokal olmayacak ve tüm bölgeyi kapsayacak bir savaşı başlatmaya hazır değil."
 
rusyanın sesi
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler