17 Ağustos 2022 Çarşamba Saat:
13:43
25-05-2021
  

Kıblenin Değişmesi

Seni hoşlanacağın bir kıbleye döndüreceğiz. Yüzünü Mescit-i Haram tarafına çevir..

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

Hz. Peygamber (s.a.a) tam on üç yıl Mekke’de Beyt’ul Mukaddes’e doğru namaz kıldı. Hâlbuki Beyt’ul Mukaddes Yahudilerin kıblesiydi.

 

Daha sonraki yıllarda Peygamber Efendimiz (s.a.a) Mekke’den Medine’ye hicret etti. Mekke’de de tam on yedi ay aynı kıbleye namaz kıldı.

 

Müslümanların ilerleme ve gelişmesi muhalif Yahudileri korkuttuğu için, şöyle diyorlardı:

 

“Muhammed (s.a.a) yeni bir dine sahip olduğunu ve dininin eski dinleri kaldırdığını iddia ediyor. Hâlbuki onun kıblesi yok ve Yahudilerin kıblesine doğru namaz kılıyor.”

 

Bu sözleri duymak artık iyiden iyiye Hz. Peygamber’e (s.a.a) çok ağır geliyordu. Bu durumu halletmesi için Allah’tan yardım diliyordu.

 

Allah-u Teâla hicretin ikinci yılında Hz. Peygamber’e (s.a.a) yüzünü Kâbe’ye döndürerek orayı kendisine kıble edinmesini emretti ve şöyle buyurdu:

 

“Biz senin yüzünün göğe doğru çevrilip durduğunu görüyoruz. Elbette seni hoşlanacağın bir kıbleye döndüreceğiz. Yüzünü Mescit-i Haram tarafına çevir…” (Bakara 144)

 

Allah’ın bu emri öğle namazının ikinci rekâtı kılınınca geldi ve Peygamberimiz (s.a.a) namaz halinde yönünü Kâbe’ye doğru çevirdi.

 

Bu konuda daha geniş ve kapsamlı bilgi için Kevser Yayınları’nın sunduğu “Hz. Muhammed’in Hayatı” adlı kitaba başvurabilirsiniz.

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler