17 Ekim 2021 Pazar Saat:
11:44
25-08-2016
  

Kerry, Cidde'de Arayış İçinde

Amerikan Dışişleri Bakanı ve Suudi Prensi naibi Muhammed Bin Selman, Cidde'de bir araya gelerek Suriye ve Yemen gelişmelerini değerlendirdiler.

Facebook da Paylaş


İrib haber ajansının haberine göre, Bugün sabah saatlerinde Cidde'de bir arayan gelen ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile Suudi rejimi savunma bakanı ve Kral Selman'ın oğlu Muhammed Bin Selman üç saatlik bir görüşme gerçekleştirerkek, Yemen ve Suriye savaşlarının sonlandırılması ve taraflar arasında barış görüşmelerinin tekrar başlatılması hakkında fikir alış verişinde bulundular.

Suudi kralı Selman ve Fars Körfezi havzası Arap ülkeleri yetkililerinden diğer bazıları ile görüşmenin yanı sıra Arabistan, BAE dışişleri bakanları ve İngiltere devlet bakanın yanı sıra ortak bir toplantıya katılması ve özellikle Yemen savaşının barışçı yollarla çözümlenmesine çalışılması ABD Dışişleri Bakanı Kerry'in diğer bazı çalışma programlarındandır.

Başta Türkiye'nin bölgeye bakışının değişmesi ve Rusya ve İran ile ortak işbirliğinde yeni bir sayfa açması olmak üzere bölgede yaşanan yeni bir takım gelişmeler ardından, John Kerry'in bölge ülkelerine yeni gezi turu gerçekleşmekte.

Yemen özellikle Kuveyt'te sürdürülen barış görüşmelerinin yenilgiye uğraması ardından çok anlamlı bir takım yeni siyasi gelişmelere sahne olmuştur.

Yemen Yüksek Siyasi Konseyinin kurulması, 17 aylık bir aradan sonra ülke parlamentosunun yeniden faaliyetini başlatması ve Yemenli milletvekillerinin  Yüksek Siyaset Konseyine güven oyu vermesi Yemen gelişmelerini yeni bir aşamaya sokmuş bulunmaktadır.

Öte yandan geçtiğimiz Pazar günü başkent Sana'da milyonluk bir kitlenin bir araya gelerek Yüksek Siyasi Konseyi'ne destek vermeleri Suudi rejiminin Yemen'e karşı başlatarak beş yıldır sürdürdüğü savaşın Yemen halkının birilk ve dayanışmasında büyük etkisi olduğunu ve halkın daha kararlı ve birleşik olarak sorunların üzerine gitme kararı aldığını göstermektedir.

Yemen gelişmeleri artık ülkenin dört bir yanında başta Ensarullah ve Hizbullah hareketleri ve Yemen Halk Kongresi Partisi olmak üzere tüm direniş güçlerinin artık istisnasız söz sahibi olduğunu ve ülkede devam eden savaşın sonlandırılması sürecinde etkili olacaklarını göstermiştir.

Yemen halkı ve direniş güçlerinin Yemen Yüksek Siyasi Komisyonu kurması onları daha fazla Yemen konusunda söz sahibi konumuna getirmiş biliniyor. Zira Suudi koalisyonunun Yemen'e karşı savaş başlatmadaki asıl amacı Yemen halkının direniş ve konumunun yok edilmesi, özellikle Ensarullah gibi direniş örgütlerine desteklerinin kesilmesiydi. Ancak Amerika'nın yardımıyla yapılan Suudilerin bu rüyası tahakkuk bulamadı.

Suudilerin'in Yemen'e saldırısının şiddet kazandığı bir ortamda Amerika'nın bu tutumu gerçi iki ülke münasebetlerini etkilememiştir ama aynı zamanda Suudiler için imzasız bir çek göstermediği de belirtilmiştir.

Yemen halkına karşı mücadele sürdürülmesi Suudiler açısından, bu ülkede iktidar elde etme konusunda bir meşruluk sağlayamaz ve Yemen halkı son 17 ay boyunca savaşın devam ettiği bir ortamda yabancıların kendi kaderleri konusunda karar almasına izin vermeyeceklerini isbat etmişlerdir.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler