27 Kasım 2021 Cumartesi Saat:
19:11
02-10-2012
  

Kamalak, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile bir araya geldi

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile Ankara'da bir araya geldi. Kamalak, görüşme sonrası Suriye'ye yabancı bir müdahalenin söz konusu olamayacağını ve bu sorunun dörtlü bir mekanizma ile çözülebileceğini söyledi.

Facebook da Paylaş


 


Suriye konusunda dörtlü grup oluşturulmalı

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile bir araya geldi. Basın mensuplarının sadece görüntü almasına izin verilen görüşme sonrası Kamalak yaptığı değerlendirmede, Mursi ile Ortadoğu barışı ile ilgili görüş alışverişinde bulunduklarının altını çizdi.

Mursi'yi Türkiye'de görmekten büyük mutluluk duyduklarını kaydeden Kamalak, "Biz zaten kardeşler topluluğuyuz. Görüşmemizde dünya ve Ortadoğu barışından söz ettik. Saadet Partisi olarak ifade ettik ki, İslam Birliği'ni kurmadan D-8'leri geliştirmeden ne yerel, ne bölgesel ve ne de küresel anlamda bir barışın kurmanın mümkün olmadığını ifade ettik" dedi.

Kamalak, D-8'in canlandırılması için Mısır'ın aktif bir rol alması gerektiğinin de altını çizerek, "Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanı da bizimle aynı fikirde olduklarını söyledi" dedi.

Suriye'de yaşanan gelişmelere ilişkin de görüşlerini aktardıklarını söyleyen Kamalak, bu konuda Mursi'nin daha önce teklif ettiği dörtlü mekanizmayı önemsediklerini ve bunu doğru bulduklarını kaydetti. Kamalak, "Batı, İslam coğrafyasına ayak basmamalıdır. Müslümanlar kendi aralarındaki problemleri mutlak suretle kendileri halletmelidir. Mısır Cumhurbaşkanı'nın da aynı yaklaşımda olduğunu basından izlediğimiz için burada tekrar hatırlattık. Bunun için de memnuniyetimizi kendilerine ilettik" açıklamasında bulundu.

"Filistin Devleti kurulmalıdır ve Başkenti de Kudüs olmalıdır. Bizim de zaten Milli Görüş olarak başından beri bunu söylüyoruz" diyen Kamalak, bu konuda da Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin daha önce söylediklerin desteklediklerini söyledi.

Kamalak, "Milli Görüş olarak başından beri bizde Başkenti Kudüs olan bir Filistin Devleti'nin kurulmasını istiyoruz. Bu konuda Mursi'nin daha önce söylediklerinden dolayı kendilerine teşekkür ettik" değerlendirmesini yaptı. Mursi'nin kendilerini Mısır'a davet ettiğini de aktaran Kamalak, uygun bir zamanda bu davete icabet etmekten büyük mutluluk duyacaklarını da ifade etti.

Görüşmede Genel Başkan Kamalak'a Eski Adalet Bakanı ve Saadet Partisi YİK Üyesi Şevket Kazan, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcıları Temel Karamollaoğlu, Hasan Bitmez ve Saadet Partisi GİK Üyesi Necmettin Çalışkan eşlik etti.

 

milligazete

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler