19 Eylül 2021 Pazar Saat:
20:17
01-05-2021
  

İşte Bugündü; Üstadı Şehit Ettiler + Video

Şehid Mutahhari'nin yolu devam ettirilmeli...

Facebook da Paylaş 

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

1920 yılının Şubat ayında Horasan eyaletine bağlı Feriman kasabasında dindar bir ailede dünyaya geldi. çocukluk yıllarını mektepte okuyarak geçiren Mutahhari, 12 yaşında iken, Meşhed dinî ilimler medresesinde İslâmî bilimler alanında öğrenim görmeye başladı. 1938 yılında, dönemin İran Şahı, Rıza Şah'ın din alimlerine  karşı verdiği sert mücadeleye rağmen dinî derslere devam etmek amacıyla Kum kentine yerleşti.

Burada, dönemin ünlü alimlerinden Ayetullahi'l-Uzma Şeyh Abdulkerim Hairî'nin vefatından sonra yerine geçen üç büyük alim yani, Seyyid Muhammed Hüccet, Seyyid Sadruddin-i Sadr ve Seyyid Muhammed Takî Hansarî'nin yanında derslere başladı.

15 yıl süren Kum'daki ilim hayatı süresince, fıkıh ve usul derslerini rahmetli İmam Humeynî ve Ayetullah Burucerdî'nin yanında, Molla Sadra felsefesi, ahlak ve usul, ilahiyat, İbn-i Sina'nın Şifa'sı ve daha bir çok dersleri Ayetullah Seyyid Muhammed Hüseyin Tabâtabâî'nin yanında okudu. Ayrıca bu süre zarfında irfan derslerini Ayetullah Mirza Ali Ağa Şîrazî'den aldı. 
Kum'da bulunduğu sürece öğrenimin yanı sıra, sosyal ve siyasal sahalarda da faal bir şekilde bulunuyordu. Bunlardan bir tanesi, İslâm'ın Fedaileri Teşkilatıyla irtibatta olmasıydı.

 

1952 yılında Tahran'a yerleşen Ayetullah Mutahharî, Mervî Medresesi'nde araştırmaya başladı. 1955 yılında, "Öğrenciler İslâmî Cemiyetinde" ilk tefsir toplantısını düzenledi. Aynı yıl Tahran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev aldı. 1959 yılında Müslüman Tabipler Cemiyeti'ne konuşmacı olarak davet edildi ve sürekli olarak bu işi devam ettirdi. Burada yaptığı ilmi konuşmalar daha sonra ondan geriye kalan önemli konular haline geldi.

1962 yılından itibaren İmam Humeynî'nin en faal yaranlarından oldu. Öyleki 15 Hordad ayaklanmasının asıl organizatörlerinden birisiydi. Haziran 1963'de rejim aleyhine yaptığı bir konuşma sonucu tutuklanarak hapse atıldı ancak kısa süre sonra serbest bırakıldı.

İmam Humeynî'nin sürgüne gönderilmesiyle birlikte Şehit Mutahharî ve fikir arkadaşlarının görevi daha da ağırlaştı. O, bu dönemde toplumun ihtiyacı olan konularla ilgili kitaplar yazmaya ve çeşitli toplantılarda uyarıcı konuşmalar yapmaya başladı. İslâmî harekete kendini adayan Mutahharî, hareketin İslâmîleştirilmesi yönünde çok büyük ideolojik mücadele verdi. 1967 yılında "Hüseyniye-yi İrşâd"ı kurdu. Bir süre sonra Filistin'lilere yardım kampanyası başlatarak İsrail aleyhine sert bir konuşma yaptıktan sonra tutuklanarak hapse konuldu ve tek kişilik hücrede tutuldu. Herşeye rağmen mücadelesine devam eden Mutahharî 1974 yılında konuşma yapması yasaklandı ve bu yasak İslâm İnkılabı'nın zaferine kadar sürdü.

1976 yılında İmam Humeynî ile görüşmek niyetiyle Irak'a gitti ve devrimin önemli meseleleriyle ilgili istişarede bulundu. İran'a döndükten sonra İran halkını rejime karşı ayaklanmaya ve yürüyüşe davet etmeğe devam eden Mutahharî, İmam'ın sürgünden İran'a dönüşünde karşılama törenlerini organize etti. Devrimden sonra büyük sorumluluklar üslendi, ancak çok geçmeden devrimden bir yıl sonra,1979 yılı 1 Mayıs günü gece saat 22:20 sularında "Furkan" grubu tarafından suikasta uğradı ve başına isabet eden bir kurşunla şehit oldu.

İslam Devrimi süresince önemli, uyarıcı ve uyandırıcı rol oynayan üstadın kitapları başta İran olmak üzere Irak, Lübnan, Türkiye, Azerbaycan, Pakistan'da defalarca basıldı ve geniş bir okuyucu kitlesine sahip oldu. Bu önemli eserlerden bazıları şöyle:

*Kur-an'la Tanışma,

*İslâmî Düşüncenin Canlandırılması,

*İslâm'da ve Batı Dünyasında Cinsel Ahlâk,

*İslâm ve Zamanın Gerekleri,

*Felsefe Usulü ve Realizmin Yöntemi,

*İmamet ve Liderlik,

*İnsan Hayatında Gaybî Yardımlar,

*İnsan-ı Kâmil,

*İnsan ve Kader
....

 

 

 

Aşağıdaki Linkte Mihrap TV Çalışanları Tarafından Şehit Üstat Murtaza Mutahhari İçin Bir Klip Hazırlanmıştır:

http://www.mihrap.tv/anka-kusu_i9908.html

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler