27 Kasım 2021 Cumartesi Saat:
19:08
25-02-2016
  

İran'da Yarının Cuması Seçim Günü

İran'da 10. İslami Şura Meclisi ve 5. Dönem Uzmanlar Meclisi seçimleri yapılacaktır.

Facebook da Paylaş

İran'da 10. İslami Şura Meclisi ve 5. Dönem Uzmanlar Meclisi seçimleri yapılacaktır. Düzenin Yararını Teşhisi Konseyi Başkanı Ayetullah Haşimi Refsancani, tüm İran halkına çağrıda bulunarak İslami Şura meclisi ve Rehberlik Fakihler meclisi seçimlerine yoğun biçimde katılmalarını istedi.

Dün yazılı bir açıklama yaparak bu çağrısını dile getiren Ayetullah Haşimi Refsancani, halkın seçimlere yoğun katılımının, İslam düşmanlarının İran İslam Cumhuriyeti aleyhindeki komplolarını geçmişte olduğu gibi bugün de etkisiz bırakacağını bildirdi.

Öte yandan İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei, yetkilileri ve halkı düşmanın kutuplaştırma politikasına karşı uyanık olmalarını istedi.

 

İran’ın onuruyla onur duyan herkesin Cuma günü yapılacak seçimlere katılmasını isteyen Ayetullah Hamanei, “Dünya 26 Şubat’ta İran halkının nasıl seve seve seçim sandıklarına gidip oy kullanacağını görecektir” diye ifade etti.

 

Seçimin asıl öneminin sadece oy kullanmak olmadığını, ondan daha çok İran halkının düşmana göğüs germesi ve yaptırım ve baskılara boyun eğmediğinin göstergesi olduğunu söyleyen Ayetullah Hamanei, “Milli güç ve iradeyi dünyaya göstermekle kötü niyetlerin karşısına geçilecek” diye konuştu.

 

Kum İlim Havzasının dini taklit merciileri de benzer bildiriler yayınlayarak aynı çağrıda bulundular. Ayetullah Mekarim Şirazi, Ayetullah Hüseyin Nuri Hemedani, Ayetullah Cafer Süphani, Ayetullah Abdullah Cevadi Amuli ve Ayetullah Muhammed Ali Gürkani ayrı ayrı bildiriler yayınlayarak halktan, seçimlere geniş katılmak suretiyle yeni bir hamaset daha yaratmalarını istedi.


Bügünden itibaren 10. İslami Şura Meclisi ve 5. Dönem Uzmanlar Meclisi seçimlerine bir gün kala seçim yasağı uygulanıyor.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler