16 Mayıs 2022 Pazartesi Saat:
07:44
14-08-2021
  

İmam Humeynî'nin Afganistan Tepkisi

Bu yaptığınız işte hiçbir şekilde başarıya ve zafere ulaşamayacaksınız.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Yanlış

 

Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgal[1] ettiği geceydi. Vakit gece yarısını bir hayli geçmişti, yani sanırım sabah vaktine yakındı dersek daha doğru olur. Derken Tahran Sovyet Büyükelçisi İmam Humeyni'nin Kum'daki ofisine geliverdi.

 

Ben ve o dönem aralarında bulunduğum ofis çalışanları, daha henüz şafak sökmemişken, Sovyet memurunun ofise gelmesine bir hayli şaşırmıştık. Elbette parantez içerisinde şunu da belirtmeliyim ki; bir büyükelçinin bir anda ve önceden hiçbir yetkiliye bilgi vermeden İmam'ın ofisine böylece gelip girmesi ofis teşkilatının aslında ne denli sade ve İmam'ın da bu konuya ne denli müsamaha gösterdiği anlamına gelmektedir. Hiçbir zorluk ve bürokrasi olmadan, isteyen herkes İmam'ın ofisine rahatça girebiliyordu.

 

Daha sonra büyükelçiye ‘Önemli bir şey mi oldu da bu geç saatte buraya geldiniz?’ diye sorduğumuzda bize İmam ile çok önemli, hassas ve zaruri bir konuda görüşmek istediklerini beyan etti. Bizim sorularımız ve tabiri caizse büyükelçinin diretmesi sabah saat sekize kadar sürdü ve nihayetinde İmam ile görüşmeye girdi. Büyükelçi İmam'a Sovyetler Birliğinin Afganistan'ı Sovyet silahlı kuvvetleri tarafından işgal ettiği haberini verdi.

 

İmam bu haber karşısında bir hayli sinirlenmişti ve hiddetle büyükelçiye şöyle dedi:

 

"Sizler çok yanlış bir işe kalkıştınız. Bu yaptığınız işte hiçbir şekilde başarıya ve zafere ulaşamayacaksınız. Hiç şüphesiz bir gün gelecek ve bu yaptığınız hatayı kabulleneceksiniz."[2]

 

 

 

 

 


[1]24 Aralık 1979–15 Şubat 1989 tarihleri arasında Afganistan'ı işgal eden SSCB silahlı kuvvetleri bu savaşta 14 binden fazla askerini yitirmiştir. 1989 senesinde Mihail Gorbaçov'un emriyle geri çekilen Sovyet güçlerinden sonra Afganistan'da günümüzde dahi devam eden bir iç Savaş başlamıştır. (Mütercimin Notu)

[2]Hüccetü'l İslam ve'l Müslimin Ali Ekber Aştiyani, Pa be Pa-i Aftab, C.1, S.239

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler